گزیده اخبار
پنج شنبه, 04 خرداد 1396 ساعت 17:22

انتظارات جامعه پرستاری کشور از رئیس جمهور دولت دوازدهم از دیدگاه رئیس شورایعالی نظام پرستاری کشور مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
شناسه خبر : 96203164 شناسه خبر : 96203164

 

«طاهره زاهد صفت» رئیس شورایعالی نظام پرستاری کشور در یادداشتی با گرامی داشت یاد و خاطره سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در ادامه بر ضرورت توجه بیشتر مسئولان دولت و مجلس برای پاسخگویی به حرفه پرستاری تأکید کرده است

 

به گزارش پایگاه آفتاب  شمال، متن یادداشت به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اعتصمو بحبل الله جمعیا و لاتفرقوا

همگی به ریسمان الهی چنگ زنید و پراکنده نشوید.

خداوند منان را سپاس که بار دیگر عزم انقلابی و انسجام و همدلی چهل میلیون ایرانی غیرت و جوانمردی آنان را در خلق حماسه ای دیگر از جنس پایبندی به ارزش های والای انقلاب و شهدا و امام شهدا « خمینی کبیر» و رهنمودهای خردمندانه مقام معظم رهبری نمایان ساخت تا حماسه ۲۹اردیبهشت ۹۶ در تاریخ ایران جاودانه بماند … .

حضور مقتدرانه و پرافتخار مردم شریف ایران در قالب گرایش های سیاسی مختلف برای انتخابات ریاست جمهوری فرصتی مغتنم برای صعود سیر تکاملی جامعه به سوی گفتمان مبتنی بر نقد و انتقاد و ارایه ایده و پیشنهادات همه اقشار و رده های جامعه را میسر نمود که مهم ترین اصل عدالت اجتماعی محسوب میشود و به فرموده امیر مومنان علی(ع) عدالت مایه ی استواری مردم و زینت حکمرانان است.

و در سایه توجه به خواسته های مردم و ایده های آنان است که دولتمردان هوشمندانه میتوانند تهدیدهای موجود را به فرصت اجرای عدالت در میان اقشار مختلف جامعه مبدل سازند. در این راستا علاوه بر داشتن احساس وظیفه ملی و شرعی نسبت به اصل شرکت در انتخابات و آشنایی با بایدها و نبایدهای آن ، اتحاد و همدلی همیشه مرام انقلابیون و حماسه سازانیست که ضمن احترام به رای اکثریت مردم با فرهنگ اخلاق مداری و وحدت ملی تلاش و کوشش برای ساختن میهنی آباد را از گذشته های دور سر لوحه کار خود قرار داده و میدهند …

چرا که وظیفه هر ایرانی معتقد به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران حفظ ارزش ها و دستاوردهایست که در طول انقلاب و هشت سال دفاع مقدس وبعد آن تاکنون با فرهنگ و تفکر بسیجی در بحرانی ترین شرایط کشور رقم خورد تا بی نظیرترین حماسه همانند سوم خرداد ۶۱(آزاد سازی خرمشهر قهرمان)با هدف حفظ حاکمیت ملی و استقلال خلق شودو چه نیکو که این روز را به وسعت همه تاریخ ایران نامگذاری نموده اند… و بر ماست که در هر شغل و حرفه ای که هستیم این فرهنگ و تفکر را پاس بداریم و ارزش این پیروزی ، مقاومت ،و ایثارگری را به نسل های آینده منتقل کنیم….بیاد آنان که هویت اسلامی و ملی ما را رونق بخشیدند….بیاد آنان که وطنمان را به ما بازگرداندند و خود در میان ما نیستند و آنان که امروز در صفوف به هم پیوسته کاروان مدافع حرم رسالت دفاع از مرزهای اسلامی را متعهد شده اند و بیاد جانبازان و ایثارگرانی که هم اکنون در سخت ترین شرایط جسمی و روحی بسر میبرند … .

وقایع افتخار آفرین روزهای سخت و شیرین این کشور باید و باید همیشه در اذهان بماند تا فداکاری غیور مردان و زنان میهمنان به باد فراموشی سپرده نشود … .

و چه مسئولیت سنگینی است که امانتدار خوبی برای حفظ این ارزشها و ارتقای آن در جامعه باشیم.

و دیگر سخن اینکه با نگاهی به قدمت حرفه پرستاری و تلاش و خدمات ارزنده جامعه فهیم پرستاری کشور در مسیر تکاملی طرح ها و برنامه ها و اجرای استراتژی های دولت و همراهی همه جانبه گروههای مختلف این حرفه معنوی در مباحث آموزش و پژوهش، بالین و مراقبت و درمان که به شکل فعالانه ای تاکنون صورت گرفته، میتوان گفت که بنیان فکری این گروه به عنوان بزرگترین گروه تیم سلامت عجین شده با بحث پیشگیری، مراقبت و توانبخشی آحاد مردم جامعه است … .

در یک نقد منصفانه، با این وجود که پرستاران خود حامی سلامت مردم جامعه و به گونه ای صاحبان تدوین برنامه مراقبتی در این اجتماع هستند، اما در بحث حمایتهای معنوی و مادی شاید دولت ها بخوبی نتوانستند تفکر انتقادی صنوف پرستاری را برای ارتقای شرایط پذیرا باشند. مهم ترین تشکل صنفی پرستاران در قالب سازمان نظام پرستاری به عنوان مهمترین حامی حقوق مردم و اعضای خود همواره تلاش داشته که از یکسو با ارتقای کیفیت خدمات حوزه سلامت به مردم و از طرف دیگر با برقراری تعامل و گفتگو.

ضرورت توجه دولت و مجلس را بخود جلب نموده تا بتواند پاسخگویی قابل قبولی برای پرستاران سراسر کشور در راستای کسب توزیع عادلانه امکانات موجود وزارت بهداشت داشته باشد … .

و از آنجا که سایر رده های شاغل در وزارت بهداشت منهای پزشکان دارای نظام صنفی برای دفاع از حقوق خود نمی باشند نتایج اکثر اقدامات صورت گرفته نظام پرستاری مطلوب صاحبان این حرفه نبوده است.

پر واضح است که مطالبه گری و گویش عدالتخواهی مخالفانی جدی به همراه دارد…. چون تهدید منافع گروهی را موجب خواهد شد که با کسب درآمدهای ناصحیح راه را برای اجرای هر گونه حرکت عدالتخواهانه مسدود می نمایند … .

به هر صورت وظیفه دولت عدالت مدار توجه وبژه به قشر متوسط به پایین و محروم جامعه است و شاید یکی از مشکلات و معضلاتی که در حال حاضر پرستاران بخوبی لمس و درک می کنند عدم توجه دولتمردان به اجرای قوانین بر زمین مانده پرستاری ،تامین نیروی انسانی و جبران کمبود نیرو در بالین در راستای افزایش کیفیت مراقبت به مردم و برخورداری از شرایط عادلانه دریافتی ها در زمان مناسب و در حقیقت نگاه جامع دولت به تشکلات صنفی سلامت محور برای احقاق حقوق از دست رفته «آنانست….به روایتی» پرستار سالم برای مراقبت صحیح و با کیفیت.

با آرزوی موفقیت برای ریاست جمهوری و دولتمردان دولت دوازدهم در اجرای ماموریت بزرگ ریشه کنی فقر و فساد با عزم جدی و همت بلند همه مردمی که اعتقاد وافر به الگوی توسعه ی انقلاب و تحقق پیشرفت و عدالت ایران و ایرانی دارند.

بی شک پرستاران عزیز این مرز و بوم نیز همچون گذشته متعهد به آرمان های انقلاب در مسیر برقراری عدالت اجتماعی و رفع هر گونه فساد و تبعیض و ترویج ارزش های اخلاقی و گسترش فضای معنوی مشارکت فعالانه خواهند داشت

بازدید 11386 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 07 اسفند 1396 ساعت 13:53