فرهنگ و هنر 07 خرداد 1394 - 9 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

سرنوشت مبهم آخرین اثر پاشایی

آفتاب شمال : انتشار آلبوم آخر «مرتضی پاشایی» با وجودی که در ماه‌های گذشته بارها و بارها برای آن تاریخ انتشار اعلام شده بود، همچنان در هاله‌ای از ابهام است و گفتگوهای اطرافیان این خواننده درباره مالکیت مادی و معنوی این اثر باعث شد خانواده پاشایی نیز سرانجام واکنش نشان دهند و در بیانیه‌ای رسمی، پاسخ تند و تیزی به اطرافیان و همکاران مرتضی پاشایی بدهند.

مرتضی پاشایی

پس از اینکه «مهدی کرد» مدیر برنامه‌ها و تهیه‌کننده کنسرت‌ها و آلبوم‌های مرتضی پاشایی، امتیاز آخرین آلبوم این خواننده را از آن خود دانست و اعلام کرد که طبق قانون حقوق مادی و معنوی این اثر متلعق به اوست، خانواده پاشایی در بیانیه‌ای رسمی پاسخ این ادعا را دادند تا حاشیه‌ها و جنجال‌های این آلبوم وارد فاز جدیدی شود.

 مهدی کُرد: آلبوم را به احترام مردم به رایگان توزیع خواهم کرد

«مهدی کُرد» چندی پیش در گفتگویی اعلام کرده بود: «تمام امتیازهای مادی و معنوی آلبوم «اسمش عشقه» به صورت قانونی به نام من است. مرتضی پاشایی همه هزینه‌های این آلبوم بابت این آلبوم را از من دریافت کرده و اسناد رسمی آن نیز موجود است. پس از فوت این خواننده هم رقم قابل توجهی از سوی شخص من به خانواده پاشایی پرداخت شده که به قولی حساب مرتضی صاف شده باشد. آلبوم «اسمش عشقه» این روزها زمینه‌ساز برخی سوءتفاهم‌ها در جامعه شده است. این ذهنیت راه افتاده که ما از آنجایی که می‌دانیم این آلبوم فروش فوق‌العاده‌ای خواهد داشت، دندان طمع تیز کرده‌ایم و نگاه مالی به این اثر داریم. من امروز حسابم را با خودم تسویه کرده‌ام و رو‌به‌روی شما نشسته‌ام. تصمیم نهایی را گرفته‌ام و می‌خواهم بخاطر مرتضی و اینکه عزت‌اش در بین مردم حفظ شود، این اثر به صورت رایگان در بین مردم توزیع شود. این یک تصمیم گروهی است و همه تیم این آلبوم متفق‌القول به این نتیجه رسیده‌ایم که برای اینکه عزت و جایگاه مرتضی بین مردم باید به صورت ویژه‌ای حفظ شود، از حقوق قانونی خود کوتاه آمده و آلبوم را به رایگان توزیع کنیم. این آلبوم به هفتاد میلیون ایرانی تعلق دارد.»

پدر مرتضی پاشایی: آنها که ادعای سهم‌خواهی از این آلبوم دارند، بدانند که ادعای آنان فاقد وجاهت قانونی است

انتشار این صحبت‌ها از سوی مدیربرنامه‌ها و تهیه‌کننده مرتضی پاشایی باعث شد خانواده این خواننده در بیانیه‌ای رسمی، پاسخ تند و تیزی را در رسانه‌ها منتشر کنند تا به نوعی حاشیه‌های این آلبوم بیشتر و بیشتر شود.
 
در این بیانیه که از زبان «ناصر پاشایی» (پدر مرتضی) منتشر شده، آمده است:

«مسائلی از سوی برخی از افراد مطرح گردید که سوالاتی در ذهن بعضی از هواداران آن مرحوم به وجود آورده است. لذا به منظور تنویر افکار عمومی، لازم است به برخی از شبهات پاسخ صریح و روشنی داده شود. هنگامی که مرتضی به دیار حق شتافت، شرایط خاصی در جامعه به وجود آمد که می‌بایست با تدبیر و تدبر لازم، اوضاع و شرایط مربوطه تحت یک مدیریت دقیق قرار می‌گرفت. به همین دلیل بنده به همراه برادرم و با مساعدت بی‌دریغ همه دستگاه‌ها و مسئولین کشور و همکاری و همراهی مردم شریف کشورمان، اوضاع را تحت نظارت و کنترل قرار داده و به لطف الهی همه مراسم با نظم و زیبایی تمام برگزار شد. پس از آن، عده‌ای از افراد با مقاصد مادی اما تحت پوشش اهداف هنری و فرهنگی قصد آن داشتند و دارند که از اعتبار هنری فرزند فقیدم به نفع فردی و گروهی خود بهره‌برداری نمایند.

البته بدیهی است که در هر کشوری که یک چهره هنری دار فانی را وداع می‌کند، عده‌ای در صدد آن برمی‌آیند که به گونه خود را به آثار آن چهره هنری نزدیک نموده و از این راه به اهداف مادی خود دست یابند. با توجه به اینکه حقوق مادی و معنوی آثار مرتضی پاشایی از نظر حقوقی و قانونی متعلق به وراث آن مرحوم یعنی پدر و مادر وی می‌باشد، همچنین با در نظر گرفتن مقاصد سودجویانه برخی از افراد، به منظور جلوگیری از این اهداف ناصواب، همچنین هدایت صحیح آثار به جا مانده از مرتضی، از برادرم منصور پاشایی خواستم که مسئولیت اداره این امور را به عهده بگیرد. اما متأسفانه عده‌ای از افراد با پوشش و نقاب متفاوت، سعی در ایجاد حاشیه و فضاسازی‌های مخرب علیه این خانواده نمودند.

همه اعضای این خانواده به گونه‌ای است که در امور مادی و مالی استغناء داشته و هیچ‌گونه چشم‌داشتی به اموال حرام و ناحق نداشته و این صفت را از پیر و بزرگ این خاندان، یعنی مرحوم کربلایی صفر پاشایی که از عاشقان و از مریدان اهل‌بیت بود، به ارث برده‌اند؛ اما متأسفانه عده‌ای از افراد، اهداف ناروای خود را به ما نسبت داده و با فرافکنی، سعی در تشویش اذهان عمومی داشته تا از طریق این جوسازی‌ها بتوانند به قول معروف کلاهی از این نمد برای خود بدوزند. مردم عزیز و جوانان هوشمند ما بدانند که مرتضی پاشایی در مورد واگذاری امتیاز تولید و پخش آخرین آلبوم به یادگار مانده از خود با هیچ فرد یا موسسه‌ای قراردادی منعقد نکرده و مالکیت مادی و معنوی این اثر هنری متعلق به خانواده وی می‌باشد.
می‌خواهم بخاطر مرتضی و اینکه عزت‌اش در بین مردم حفظ شود، این اثر به صورت رایگان در بین مردم توزیع شود. این یک تصمیم گروهی است و همه تیم این آلبوم متفق‌القول به این نتیجه رسیده‌ایم که برای اینکه عزت و جایگاه مرتضی بین مردم باید به صورت ویژه‌ای حفظ شود، از حقوق قانونی خود کوتاه آمده و آلبوم را به رایگان توزیع کنیم. این آلبوم به هفتاد میلیون ایرانی تعلق دارد.»

کسانی که ادعای سهم‌خواهی و بعضاً شراکت در این آلبوم را دارند، می‌بایست بدانند که ادعای آنان فاقد وجاهت حقوقی و قانونی است. همه عوامل دخیل در تولید این آلبوم، حقوق مادی خود را گرفته، حتی بعضی از آنها بیش از مبالغ متعارف نیز دستمزد خود را دریافت کرده‌اند. در ادامه تصریح شده اما کسانی که مدعی‌اند امتیاز تولید و پخش این آلبوم متعلق به آنها می‌باشد، خودشان به خوبی می‌دانند که هیچ‌گونه قراردادی در این خصوص در اختیار ندارند. لیکن با این وجود ما حاضر شدیم امتیاز تولید و پخش این اثر را به همان افراد مدعی واگذار کنیم. اما متأسفانه در طی مذاکرات طولانی، ایشان شروط قرارداد را سخت‌تر و پیچیده‌تر نمودند. حتی با پذیرش بسیاری از این شروط توسط ما، باز هم از امضاء قرارداد استنکاف نموده و علیرغم پیگیری‌های مکرر از سوی ما، امضاء قرارداد را به تعویق می‌انداختند.

حال پس از آنکه این قرارداد با موسسه دیگری منعقد شد، با فضاسازی‌های غیراخلاقی، سعی در تشویش اذهان عمومی داشته و با مظلوم‌نمایی، خود را یار غار مرتضی معرفی نموده و اعضای خانواده را بیگانه جلوه می‌دهند! مرگ مرتضی داغی عظیم بر دل همه اعضای خانواده نهاد؛ به گونه‌ای که هنوز بعد از گذشت شش ماه از غم و اندوه فراق فرزند، شب‌ها خواب با چشمان‌مان بیگانه شده است؛ اما داغ تهمت‌ها و افتراها، آن هم از سوی رفیقان نارفیق جگرسوزتر است. باشد که قیامت نزدیک است و تراوزی عدل الهی دقیق.»

  مهرزاد امیرخانی: دیگر هیچ حقوق مادی‌ای از آلبوم مرتضی طلبکار نیستم

انتشار بیانیه تند و تیز خانواده پاشایی واکنش‌های زیادی را در فضای مجازی از شب گذشته باعث شده است. «مهرزاد امیرخانی» که پیش از این در گفتگویی صریح با «موسیقی ما» جزئیاتی از پشت پرده عدم انتشار آلبوم آخر پاشایی را بازگو کرده بود، شب گذشته در صفحات شخصی‌اش اعلام کرد که بخاطر دوستداران این خواننده و مردم، دیگر هیچ ادعایی درباره حقوق مادی این آلبوم ندارد: ‌«از این لحظه اعلام می‌کنم [که] دیگر هیچ حقوق مادی و معنوی از آلبوم مرتضی پاشایی طلبکار نیستم و به تأخیر افتادن انتشار آلبوم هم هیچ ربطی دیگر به من ندارد.»

   آخرین آشوب

23 آبان سال 93 مرتضی پاشایی در بیمارستان بهمن تهران چشم از جهان فرو بست و در حالی که جامعه ایرانی تا بیش از ده روز به شدت تحت تأثیر این خبر و حضور چشمگیر مردم در مراسم تشییع این خواننده بود، آرام آرام حاشیه‌ها و اخبار ناراحت‌کننده‌ای درباره مستند زندگی و فوت این خواننده و آلبوم آخرش «اسمش عشقه» در رسانه‌ها، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی آغاز شد تا اینکه سرانجام با علنی شدن این تنش‌ها، شاهد اتفاقات ناراحت‌کننده کنونی هستیم که قطعاً دل دوستداران این خواننده را به درد آورده است.

پیش‌بینی می‌شود با اقدام قانونی همکاران و تهیه‌کننده قانونی این خواننده در مورد امتیاز آلبوم آخر پاشایی و واکنش تند و تیز خانواده این خواننده، جنجال‌های این آلبوم وارد حاشیه‌های جدی‌تری شود و با توجه به جایگاه اجتماعی‌ای که پاشایی در ماه‌های گذشته بین اهالی موسیقی و دوستداران این هنر کسب کرده، قطعاً این رویه به هیچ وجه مورد تأیید و پسند دوستداران این خواننده نخواهد بود و ادامه این روند تنها در جهت تخریب وجهه او در میان مردم پیش خواهد رفت.

منبع: موسیقی ما

نویسنده
خبرنگار آفتاب شمال
مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *