سیاسی 07 خرداد 1394 - 9 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

وزیر امور خارجه: تفاهم باکشورهای منطقه اولویت ایران است/برای دیدار باهیچ یک از وزرای خارجه کشورهای اسلامی مشکلی ندارم

به گزارش آفتاب شمال و به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت : وزیرخارجه کشورمان در حاشیه اجلاس سازمان همکاری اسلامی ضمن تشریح دیدگاه جمهوری اسلامی ایران نسبت به تحولات منطقه بر ضرورت تشریک مساعی برای مقابله با چالشهای روز افزون کنونی تاکید و بیان کرد: گفت وگو و تفاهم با کشورهای منطقه اولویت سیاست خارجی ایران است.

 وزیرخارجه کشورمان در حاشیه اجلاس سازمان همکاری اسلامی ضمن تشریح دیدگاه جمهوری اسلامی ایران نسبت به تحولات منطقه بر ضرورت تشریک مساعی برای مقابله با چالشهای روز افزون کنونی تاکید و بیان کرد: گفت وگو و تفاهم با کشورهای منطقه اولویت سیاست خارجی ایران است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، محمد جواد ظریف که سه شنبه شب با خبرنگاران گفت وگو می کرد در پاسخ به سوالی درباره دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در رابطه با تنش های روز افزون منطقه گفت: مشکل ما مربوط به دیدگاه های متفاوت نسبت به واقعیت منطقه است ؛ کشورهای این منطقه با چالش های متعددی روبرو هستند که شامل همه کشورها است و گروه تروریستی داعش همه کشورها را در معرض تهدید قرار داده است.

وی افزود: اگر پیرامون اختلافات فرقه ای و تاریخی سخن بگوییم این تهدیدی برای همه ما است و اگر موضوع ما جنگ و ترور باشد این خطر سراسر منطقه را تهدید می کند لذا تنها راه برون رفت از این بحران کار مشترک علیه این مشکلات است نه تحرک علیه یکدیگر.

ظریف ادامه داد: باید در منطقه همدیگر را بپذیریم و هیچکس را نمی توان از این منطقه حذف کرد و ما کشورهای منطقه به دلیل بافت جغرافیایی در کنار هم زندگی می کنیم و نمی توانیم تصمیم بگیریم که همسایه نباشیم و لذا به درک این حقیقت نیاز داریم که بنا به مبانی مشترکی که داریم باید با هم همکاری کنیم.

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: امروزه نیاز داریم که کارهایمان را بر این مبانی مشترک پایه ریزی کنیم و این چکیده پیام دکتر روحانی پس از انتخاب به عنوان ریاست جمهوری است.

وی خاطر نشان کرد: این موضوع را من طی مقاله ای در روزنامه الشرق الاوسط و همچنین نشریه نیویورک تایمز مطرح کردم و بار دیگر در آستانه ورود به کویت طی پیامی همین مطالب را عنوان کردم.

 

**رابطه با عمان رابطه نمونه است

ظریف در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران کویتی در مورد نتایج گفت وگوها در عمان گفت: برای امضای قرارداد مشخص کردن حدود مرز دریایی ایران و عمان به این کشور سفر کردم و این یک نوع رابطه نمونه است که دوست داریم با دیگر کشورهای همسایه نیز برقرار کنیم.

وی ادامه داد: در رابطه با مساله یمن نیز با همتای عمانی گفت وگو کردیم و در گذشته نیز با این دوستان در این زمینه صحبت کرده بودم.

دکتر ظریف خاطر نشان کرد: ما چهار موضوع را برای حل و فصل مسایل یمن پیشنهاد کرده ایم که شامل برقراری آتش بس، آغاز کمکهای انسانی ، گفت وگوی یمنی-یمنی، و تشکیل دولت ملی فراگیر بدون حضور دیگران می باشد .

وزیر خارجه کشورمان افزود: طرف های خارجی شایسته است به روند حل بحران کمک کنند و نه اینکه مانع آن شوند.

وی در رابطه با همکاری های ایران و روسیه تصریح کرد: ما با این کشور همانند کشورهای اروپایی در مورد همه موضوعات گفت و گو می کنیم، هرچند تمرکز ما و اولویت ما بر تفاهم و گفت وگو با کشورهای منطقه است اما با روسیه در مورد یمن و موضوع هسته ای نیز مذاکره کردیم ولی در مورد سامانه دفاع موشکی اس-300 که موضوعی قدیمی است مجموعه ای از فشارها بر روسیه بوده و این کشور در حال حاضر تعهدات قانونی خود را انجام می دهد.

ظریف ادامه داد: بسیاری از همکاری ها با ایران هیچ محدودیت تحریمی ندارد به عنوان مثال چین و هند با ایران در حوزه های مختلف همکاری دارند و برخی از کشورها خودشان را از برقراری رابطه با ایران محروم کرده اند.

وزیر خارجه کشورمان گفت: امریکا ادعاهایی کرده است و برای اجرای منافع و مصالح خود به خصوص منافع اقتصادی فشارهایی را به بعضی از کشورها آورده است .

وی تصریح کرد: از این رو روابط ما با روسیه روندی معمولی دارد.

 

** ما با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس مشکلی نداریم

ظریف در ادامه خاطر نشان کرد: ما با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس مشکلی نداریم و علاقه مند به داشتن روابط نزدیک با آنها هستیم که از جمله می توان به روابط با کویت اشاره کرد که وضعیت ممتازی در این زمینه داریم و موضوع فلات قاره با کویت انشاالله به زودی حل خواهد شد و این موضوعی نیست که مانع گسترش روابط دو جانبه باشد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: مایلیم روابط خوبی با امارات متحده عربی داشته باشیم و این در مورد عربستان نیز صحیح است و دوست نداریم اقداماتی که در حال حاضر علیه مردم یمن صورت می گیرد ادامه پیدا کند زیرا که این عملیات کمکی به حل بحران نمی کند.

 

** حمله هوایی به یمن هیچ فایده ای ندارد

وی اضافه کرد: حمله هوایی علیه مردم یمن هیچ فایده و کمکی به حل مشکلات و درگیری ها نمی کند و جز ایجاد تنفر در مردم یمن فایده ای نیز برای عربستان نداشته است.

ظریف اعلام کرد ما به برادران سعودی می گوییم که خواهان آینده درخشان تری برای همه ملت های منطقه هستیم و آنچه که در یمن انجام می دهند به ضرر و زیان آنها تمام خواهد شد.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه گفت: کشورهای منطقه در طول 35 سال گذشته هیچ رفتار بدی از ایران ندیده اند و درحالی که همه آنان از صدام در جنگ تحمیلی علیه ایران حمایت کردند اما به محض حمله وی به کویت ما اولین کشوری بودیم که حمله صدام را محکوم کردیم.

وی ادامه داد: در آن زمان نیز می گفتیم که صدام برای همه کشورها خطر آفرین است و امروز هم می گوییم که داعش خطر و تهدیدی برای همه ماست و کشمکش های طایفه گرایانه برای همه ما خطرآفرین است .

 

** چرا به کمپ دیوید می روید در حالی که ما در کنار شما هستیم

ظریف خطاب به سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: چرا به کمپ دوید می روید در حالیکه ما کنار شما هستیم و می خواهیم با شما رابطه خوبی داشته باشیم ؛ درحالیکه که امریکا خیر خواه شما نیست و به دنبال تحقق منافع خود است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما مشغول حل یک مشکل با امریکا هستیم زیرا یک رشته فشار و تحریم علیه کشورمان اعمال شده که امریکا در راس آن است و ما به آنان اعلام کرده ایم که در مورد همسایگان با شما صحبت نمی کنیم بلکه خودمان با همسایگانمان به صحبت می پردازیم.

وی خاطر نشان کرد: مذاکرات ما در مورد پرونده هسته ای نه تنها هیچ ضرری برای کشورهای منطقه ندارد بلکه برای آنان منفعت نیز به همراه دارد و اگر دعوایی در منطقه شکل بگیرد همه از آن ضرر می کنند.

ظریف در ادامه تصریح کرد ما خواهان اعتماد سازی و دوستی با کشورهای منطقه هستیم و معتقدیم تنش های مذهبی یک فتنه است و ما هیج منفعتی در تشویق طایفه گرایی نداریم زیرا از آغاز انقلاب اسلامی به دنبال وحدت و همگرایی جهان اسلام بوده ایم.

وی خاطر نشان کرد: ما از روز اول پیروزی انقلاب اسلامی حامی و پشتیبان ملت فلسطین بوده ایم و از آنان علیه صهیونیست ها حمایت کردیم و اینکه اکثریت آنان را اهل تسنن تشکیل می دهد تاثیری در کار ما نداشت و صرفا به خاطر مظلومیت این مردم به کمک آنان شتافتیم.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان اظهار داشت: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند صریحا می گویم هر مسلمانی که به اختلافات مذهبی دامن بزند مسلمان نیست و این تفرقه افکنی، یک سیاست امریکایی و صهیونیستی است.

 

** سیاست ما در یمن همان خط مشی در سوریه است

وزیر خارجه کشورمان گفت: سیاست ما در یمن همان خط مشی در سوریه است و از ابتدای کار من مذاکراتی در این زمینه با مقامات ترک داشتم و معتقدیم که راه نظامی در هیچ یک از این دو کشور کار ساز نیست و هرگونه پیش شرط برای راه حل سیاسی به معنای ادامه راه حل نظامی است.

وی ادامه داد: هرگونه اقدامی باید نتیجه مذاکرات باشد و نه پیش شرط گفت وگوها که به عنوان نمونه برخی درترکیه معتقد بودند ابتدا بشار اسد باید برکنار شود و سپس گفت وگوها صورت گیرد و این امر موجب شد که این درگیری پس از چندین سال همچنان ادامه داشته باشد و منجر به کشته شدن ده ها هزار نفر شود و چنانچه شرایط مشابهی برای یمن در نظر بگیریم شاهد اتقافی مشابه خواهیم بود.

ظریف ادامه داد: از روزی که این بحران شروع شد خیلی ها وعده می دادند که حکومت سوریه تا ماه مبارک رمضان سقوط خواهد کرد درحالیکه از آن زمان تا کنون 4 ماه رمضان سپری شده است و دولت سوریه همچنان بکار خود ادامه می دهد.

 

** ما از دولت و مردم عراق حمایت می کنیم

وی در ادامه این گفت وگو متذکر شد: ما از دولت و مردم عراق حمایت می کنیم و از دیگران نیز می خواهیم این حمایت را داشته باشند و معتقدیم اظهار نظرهایی که از سوی مقامات امریکایی در مورد عراق بیان میشود سازنده و مفید نیست.

ظریف خاطر نشان کرد: نیک می دانیم که مقابله با خطرهای تروریستی کار دشواری است و امیدوارم که هیچ یک از ملت های منطقه جای برداران و خواهران عراقی ما نباشند و دولت عراق با تمام تلاش در مقابل تروریستها ایستاده و ما هم به آن کمک می کنیم.

وزیر خارجه کشورمان یاداور شد بزرگترین اولویت ما ثبات منطقه است و هرچه این منطقه را تهدید کند آن را علیه خود می دانیم و بر این باوریم که داعش تهدیدی علیه ایران نیست اما تهدیدی برای همسایگان ماست و برای ما هرآنچه امنیت منطقه را تهدید کند نیز خطرساز است.

 

** برای دیدار با هیچ یک از وزرای خارجه کشورهای اسلامی مشکلی ندارم

وی در واکنش به احتمال ملاقات با همتای سعودی گفت من برای دیدار با هیچ یک از وزرای خارجه کشور های اسلامی مشکلی ندارم و در گذشته هم اعلام کردم که برای سفر به عربستان امادگی دارم و امیدوارم اتش جنگ هر چه سریعتر در منطقه خاموش شود و خواهان ان هستیم که همه در خاموش شدن اتش جنگ یاری برسانند.

نویسنده
خبرنگار آفتاب شمال
مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *