استان 30 فروردین 1397 - 12:16 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت اظهار داشت :رشت، یکی از دو شهر از کشورهای مسلمان در شبکه شهرهای خلاق خوراک شناسی یونسکو

بررسی میزبانی رشت از شهرهای خلاق خوراک شناسی در جلسه کمیسیون فرهنگی شورا ؛ نباید به دلیل اختلاف نظرهای شخصی، برند شهر خلاق را به خطر بیندازیم برگزاری جشنواره مشترک رشت و پارما ۲۰۲۰ و میزبانی از شبکه شهرهای خلاق یونسکو در تاریخ ۱۲ الی ۱۷ تیر ماه مباحثی بود که در دستور کار جلسه بیست و هشتم کمیسیون فرهنگی شورا قرار داشت.

به گزارش آفتاب شمال ، محمد حسن عاقل منش در بیست و هشتمین جلسه کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت ضمن تبریک روز ارتش اظهار کرد: دلاوران نیروی زمینی، هوایی و دریایی از مرزهای ما پاسداری می کنند به نحوی که هیچ قدرتی جرئت تجاوز به خاک ما را ندارد. وی همچنین فرا رسیدن ماه شعبان و سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تبریک گفت.

رشد ۳۶ درصدی اقامت گردشگران در رشت همزمان با نوروز ۹۷

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک در یونسکو اظهار کرد: نهادهای جهانی بدون دلیل به یک برند امتیاز نمی دهند و این عنوان پس از طی مراحل سنگین به دست آمد.

محمدحسن عاقل منش افزود: شهر اصفهان نیز به عنوان پایتخت صنایع دستی در یونسکو ثبت شده و نام رشت نیز به علت تنوع غذایی در یونسکو ثبت شد و تنوع غذایی رشت به حدی بود که یونسکو نمی توانست از نام رشت به راحتی عبور کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت از اقامت بیش از ۲ میلیون و ۴۱۹ هزار نفر گردشگر از تاریخ ۲۷ اسفند ۹۶ تا ۱۳ فروردین ۹۷ در تعطیلات نوروز خبر داد و بیان کرد: اقامت گردشگران در مقایسه با سال گذشته ۳۶ درصد رشد داشت.

عاقل منش شرکت در سفرها، همایش ها و جشنواره های مربوط به شهر خلاق خوراک را فرصتی برای حفظ عنوان شهر خلاق خوراک رشت دانست.

ایده شهر خلاق مدلی بود که توسعه پایدار شهری را فارغ از جغرافیای سیاسی و با تاکید بر حفظ فرهنگ ها پیش ببرد

فاطمه قدیمی، مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق رشت با اشاره به اقدامات انجام شده پس از ثبت رشت به عنوان شهر خلاق خوراک اظهار کرد: گروهی دو سال و نیم برای این عنوان شبانه روز تلاش کردند.

وی افزود: ایده شهر خلاق مدلی بود که توسعه پایدار شهری را فارغ از جغرافیای سیاسی پیش ببرد و با تاکید بر حفظ فرهنگ و ارتباطات اجتماعی هرکشور اتفاق افتاد.

قدیمی با اشاره به اینکه شهر خلاق در حال حاضر در راستای توسعه پایدار، به کارآفرینی و مشارکت آحاد جامعه می پردازد بیان کرد: ۱۸۰ شهر از ۷۲ کشور عضو شبکه شهرهای خلاق هستند و نام شهر رشت به عنوان تنها شهر ایران در شبکه شهرهای خلاق خوراک در یونسکو ثبت شده است.

مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق رشت، شاخص های توسعه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی را مبنای ارزیابی شهرها برای قرار گرفتن در رنکینگ جهانی عنوان کرد و اظهار داشت: با نگاه شهر رشت برای استان گیلان و جمهوری اسلامی ایران، بحث توسعه روابط بین الملل یا پارادیپلماسی را پیگیری می کنیم.

قدیمی اهداف شبکه شهرهای خلاق خوراک را ترویج و تقویت خلاقیت، بیان خلاقانه در اقشار آسیب پذیر، دسترسی به حیات فرهنگی، تلفیق صنایع فرهنگی و… عنوان کرد.

وی ابراز داشت: رشت در مسیر استراتژی روابط بین الملل برای توسعه روابط خود در دو دسته ارتباطات فرهنگی و ارزش ها و افکار عمومی مبتنی بر دیپلماسی غذایی حرکت کرد.

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت با اشاره به اینکه شبکه شهرهای خلاق گستره ارتباطات کشورها را با تاکید بر هویت فرهنگی و بومی تغییر می دهد گفت: در این مسیر پتانسیل محلی و گسترش روابط بین الملل نقش مهمی ایفا می کند.

رشت، یکی از دو شهر از کشورهای مسلمان در شبکه شهرهای خلاق خوراک شناسی یونسکو

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت با اشاره به اهمیت جذب گردشگری حلال و مسلمان گفت: سنگاپور رتبه اول جذب گردشگری حلال را دارد.

قدیمی با بیان اینکه دو شهر از کشورهای مسلمان شامل رشت و زحله لبنان عضو شبکه شهرهای خلاق خوراک یونسکو هستند گفت: شهر رشت یکی از این سه شهر مسلمان است.

مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق رشت اظهار داشت: زحله لبنان و رشت از ایران دو شهر اسلامی عضو شهرهای خلاق خوراک شناسی یونسکو هستند و غازیان تپ ترکیه نیز نگاهی بینابین به این موضوع دارد.

فاطمه قدیمی درآمد گردشگری حلال دنیا را بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: سهم ایران در این حوزه کمتر از ۱ درصد است.

وی با اشاره به اهمیت صنعت توریسم اظهار کرد: یک شغل از ۱۱ شغل دنیا به صنعت گردشگری مربوط می شود.

بعد از ثبت رشت به عنوان شهر خلاق ۲۰۰ رستوران به رستوران های رشت اضافه شد

مدیر برنامه های یونسکو در شهرخلاق رشت با اشاره به آمارهای اعلام شده گفت: هرگردشگر بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار در سفرهای خود برای خوراک هزینه می کند.

قدیمی مطرح کرد: مطابق آمارها، گردشگران در چین، آمریکا، انگلیس و روسیه بیشترین خرج را دارند.

وی یکی از شاخص های مهم توسعه فرهنگی در کشورها را تعداد رستوران های آن کشور اعلام کرد و گفت: بر اساس آمار اعلامی صنف چلوکبابی و پزندگان، بعد از ثبت رشت به عنوان شهر خلاق خوراک در یونسکو ۲۰۰ رستوران به رستوران های رشت اضافه شد.

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت به ضرورت تدوین برنامه عملیاتی شهر خلاق خوراک بر اساس چشم انداز ۵ ساله شهرداری رشت و شهر رشت تاکید کرد.

قدیمی با اشاره به آمارهای اعلام شده افزود: صنعت گردشگری می تواند نقش مهمی در جذب درآمد پایدار در کشور ایفا کند.

وی افزود: گردشگری ماجراجویانه مبتنی بر غذا روز به روز افزایش می یابد و ۲۸۱ تورگردان داخلی و خارجی اعلام کردند که سالانه به بیش از ۳۳۰۰ مسافر خدمات سفر ماجراجویانه ارائه می کنند و ۵۰ درصد از این مسافران تمایل دارند تجربه غذا را در شهرها داشته باشند.

پارما به عنوان پایتخت فرهنگی ایتالیا در سال ۲۰۲۰ ثبت شده است / جشنواره فرهنگی مشترک رشت و پارما در سال ۲۰۲۰

وی همچنین با اشاره به اینکه پنج شهر ایتالیا به عنوان شهر خلاق در یونسکو ثبت شده است عنوان داشت: دو شهر از این پنج شهر به عنوان شهر خلاق خوراک در یونسکو ثبت شده اند و شهر پارما در سال ۲۰۱۵ هم زمان با رشت به یونسکو پیوست.

قدیمی با اشاره به برگزاری جشنواره فرهنگی مشترک بین رشت و پارما در سال ۲۰۲۰ عنوان کرد: استراتژی ایتالیا این است هرسال یک شهر را به عنوان پایتخت فرهنگی معرفی می کند در سال ۲۰۲۰ شهر پارما به عنوان پایتخت فرهنگی ایتالیا معرفی شده است.

وی با تاکید بر ضرورت برگزاری چنین جشنواره های مشترکی با ارائه بسته های فرهنگی، ادامه داد: هفته گذشته نیز شهر اصفهان هفته فرهنگی خود را در پاریس جشن گرفت.

مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق رشت با اشاره به مزیت های رشت برای تبدیل شدن به مقصد گردشگری خوراک اذعان داشت: رشت شهری خلاق با جایگاه برتر جهانی در شناسایی پرورش ایده ها، خلاقیت ها و استعدادهای بومی، محلی است که تنها شهر خلاق خوراک جهان می باشد و این نشان را در سال گذشته دریافت کرده است.

وی رشت را الگویی موفق در توسعه پایدار با اتکا بر شکوفایی اقتصاد خلاق و فرهنگ خلاق مبتنی بر توسعه فرهنگ خوراک گیلانی و صنایع دستی عنوان کرد و افزود: سواحل دریای کاسپین و… را از جمله مزیت های رشت برای تبدیل شدن به مقصد گردشگری خوراک برشمرد.

مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق رشت با اعلام اینکه طی دو سال ۱۸ تفاهم نامه در زمینه شهرخلاق به امضا رسیده است افزود: بر این اساس برنامه عملیاتی اجرایی این تفاهم نامه ها انجام شد.

میزبانی رشت از شبکه شهرهای خلاق یونسکو مهم ترین رویداد بین المللی گردشگری کشور در ۴۰ سال اخیر است

وی اذعان داشت: رشد ۳۶ درصدی اقامت گردشگران در ایام نوروز منجر به این شد گردشگران از خوراک و غذاهای رستوران های رشت استفاده کنند.

مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق رشت میزبانی رشت از شهرهای خلاق خوراک دنیا را مهمترین رویداد بین المللی گردشگری خوراک کشور در ۴۰ سال اخیر عنوان کرد.

رشت داور ارزیابی شهر پاراتی از برزیل بود

فاطمه قدیمی با اشاره به اینکه در سال های اخیر ارزیابی ها برای ثبت ۲ سال یکبار صورت می گیرد تصریح کرد: رشت در دوره گذشته داور ارزیابی شهر پاراتی برزیل برای ورود به شبکه بود.

مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق رشت همچنین در این جلسه آمارهایی از درآمد های گردشگری در ایران و جهان ارائه کرد و به مقایسه درآمد گردشگری برخی کشور ها با درآمد حاصل از فروش نفت ایران پرداخت.

میزبانی از شهرهای خلاق خوراک شناسی در راستای حفظ برند است

وی در بخش دیگری از سخنان خود به سختی های مسیر ثبت رشت در شبکه شهرهای خلاق پرداخت و گفت: با حمایت های برخی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت در دوره چهارم شورای اسلامی شهر رشت و شهرداران وقت در نهایت این برند ثبت شد. در آن زمان شهرداری رشت با سرپرست اداره می شد و بخشی از مکاتبات را با همراهی فرماندار وقت انجام دادیم. پروپوزال در استانداری گیلان ارائه شد و ۸۰ مدیر استانی در این موضوع همراه بودند. تاکنون نیز تمام اقدامات انجام شده در راستای یکی از محورهای ۱۱گانه برای ارزیابی ۴ ساله است.

فاطمه قدیمی در خصوص شاخص های یازده گانه ارزیابی خاطر نشان کرد: میزبانی از شهرهای عضو شبکه، تولید دایره المعارف، تولید فیلم و … از جمله این موارد است و این میزبانی نیز در راستای همین موضوع به منظور حفظ برند شهر خلاق است.

مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق رشت همچنین در پاسخ به هزینه سفرهای شهر خلاق اظهار داشت: هزینه سفر برای ۱۲ نفر طی ۸ سفر حدود ۱۰۰ میلیون تومان است که حدود یک چهلم بودجه روابط عمومی شهرداری است.

قدیمی همچنین به ارائه آماری از ذکر نام رشت و متون مربوط به شهر خلاق خوراک شناسی رشت در صفحات اینترنتی با زبان های مختلف پرداخت.

تاکید فرهام زاهد بر برگزاری جلسه ای تخصصی در خصوص شهر خلاق

فرهام زاهد، رئیس کمیسیون برنامه بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر رشت، در این جلسه اظهار داشت: این مباحث باید در جلسه ای مطرح شود اما پیشنهاد می دهم جلسه ای به منظور بررسی تخصصی تر موضوع نیز برگزار شود.

وی افزود: باید در جلسه ای تخصصی در خصوص هزینه های سفر شهر خلاق، دستاورد های مشخص برای رشت، برنامه های پیش رو و نیازمندی های آن تبادل نظر شود.

می خواهیم در کنار برند رشت، استان گیلان را به رخ جهانیان بکشیم

فاطمه شیرزاد با تبریک فرا رسیدن ۲۹ فروردین مصادف با روز ارتش جمهوری اسلامی اظهار داشت: نیروهای مسلح در حفظ امنیت و اقتدار ایران اسلامی نقشی مهم و غیر قابل انکار دارند.

وی طرح سوال را حق شورا و جزو وظایف اعضای شورا دانست و تصریح کرد: مدیران حوزه مدیریت شهری درباره مباحث مختلف شهری موظف به پاسخگویی و رفع ابهامات هستند.

شیرزاد با اشاره به اینکه اعضای شورا قصد مقابله با طرح ها و لوایح شهرداری را ندارند بیان کرد: هدف اعضای شورا توسعه و پیشرفت رشت با توجه به مقررات و قوانین بوده و نباید از مباحثی که در کمیسیون های شورا مطرح می شود برداشت های ناصحیح انجام شود.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه هر شخصی که مسئولیت قبول می کند باید پاسخگو باشد گفت: تمامی مدیران و مسئولین از جمله رئیس جمهور، وزرا، شهردار و … باید پاسخگوی اقدامات خود بوده و مباحث را شفاف سازی کنند.

فاطمه شیرزاد،نائب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه اظهار کرد: مطالبات هنرمندان گیلانی طی چند سال اخیر پرداخت نشده است.

سخنگوی شورا تصریح کرد: امیدوارم با اقدامات مناسب و تصمیمات سازنده شرایط به گونه ای مدیریت و مطالبات هنرمندان کاملا پرداخت شود.

وی با اشاره به میزبانی رشت از شهرهای خلاق یونسکو افزود: وظیفه ما حفظ و صیانت از فرهنگ بومی، محلی و ارزش های دینی است و در برگزاری چنین همایش هایی باید دقت شود.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت با ابراز نگرانی از وضعیت زیرساخت های رشت در میزبانی شهرهای خلاق خوراک یونسکو بیان کرد: متاسفانه شهر رشت فاقد زیر ساخت های مناسب به منظور برگزاری این جشنواره بوده و باید در اسرع وقت نسبت به رفع نواقص موجود اقدام و شانیت شهر رشت و استان گیلان حفظ شود.

نباید به دلیل اختلاف نظرهای شخصی، برند شهر خلاق را به خطر بیندازیم

محمد حسن علیپور نیز طی سخنانی در خصوص ماکائو اظهار داشت: ماکائو با ۶۴۰ هزار نفر جمعیت طی ۴ سال اخیر ۳۰ میلیون گردشگر داشته و فستیوال های متعددی برگزار کرده است.

عضو هیئت رئیسه شورا تصریح کرد: ماکائو دو بار میزبان شهرهای خلاق خوراک شناسی یونسکو بوده که یک بار پیش از عضویت در شبکه و یکبار پس از آن اتفاق افتاده است.

وی افزود: این میزبانی در تقویم سالانه ماکائو دیده شده است تا همه ساله دی ماه چنین رویدادی در ماکائو تکرار شود.

علیپور با اشاره به اینکه شیوه سابق گردشگری ماکائو با فرهنگ ما مغایرت فراوان داشته است خاطر نشان کرد: ماکائو به لاس وگاس کوچک شهرت داشت و درآمد بالایی از طریق کازینو ها به دست می آورد اما با توجه به آنلاین شدن کازینو ها، رونق گردشگری خود را تا حدودی از دست داد و امروزه در تلاش است تا از طریق شبکه شهرهای خلاق خوراک شناسی یونسکو، خود را به دنیا معرفی کند.

وی تصریح کرد: ماکائو به این نتیجه رسیده است که گردشگری مبتنی بر خوراک می تواند درآمد بالایی به همراه داشته باشد.

علیپور با اشاره به رشت و مردمان خلاق و تنوع غذایی این شهر گفت: رشت به عنوان تنها شهر خلاق خوراک شناسی ایران در یونسکو معرفی شده است و باید قدر این فرصت را بدانیم.

عضو هیئت رئیسه شورا اذعان داشت: برای حفظ برند شهر خلاق برگزاری این میزبانی ضرورت دارد و از همکاران شورایی خواهشمندم با این موضوع با نگاه توسعه گرایانه برخورد کنند و در مسیر برندسازی رشت همانند گذشته همکاری و مساعدت داشته باشند.

محمد حسن علیپور،عضو شورای شهر رشت در این جلسه با تاکید بر اینکه نباید به دلیل اختلاف نظر های شخصی برند شهر خلاق خوراک از دست برود گفت: همه ما نسبت به رایی که مردم به ما داده اند مسئول هستیم و مردم از همه ما به دلیل فرصت سوزی سوال خواهند کرد.

عضو هیئت رئیسه شورا در پایان خاطر نشان کرد: نباید در ظاهر لبخند بزنیم و شعار توسعه گرایانه سر دهیم اما در عمل به دلیل سیاسی کاری و جناح بندی ها، مصالح شهر را به خطر بیندازیم. شورا باید همانند گذشته یکدل و منسجم در راستای توسعه شهر گام بردارد.

پیشنهاد تشکیل کارگروه های تخصصی برای معرفی ظرفیت های رشت

در این جلسه همچنین کامیار مهدی پور، مسئول معاونت فرهنگی سپاه قدس استان گیلان و مشاور کمیسیون فرهنگی شورا، ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته گفت: باید از این فرصت میزبانی استفاده بهینه شود. وی همچنین بر تشکیل کارگروه هایی تخصصی برای معرفی سایر ظرفیت های رشت و استان گیلان در کنار خوراک تاکید کرد.

محمد قاسمپور معاون فرهنگی اوقاف گیلان دیگر مشاور کمیسیون فرهنگی شورا نیز خاطر نشان کرد: گردشگر خارجی خرده فرهنگ هایی را با خود به همراه می آورد که ضروری است برنامه ریزی مناسبی در خصوص صدور فرهنگ گیلان به سایر کشور ها انجام شود. ضمن آنکه زیرساخت های مناسب نیز باید فراهم شود.

زاویه دید خود را نسبت به برند شهر خلاق وسیع کنیم/ فرصت مناسبی است تا استاندار و وزیر نیز پای کار بیایند

رضا حقی، کارگردان، بازیگر و هنرمند تئاتر گیلانی، در این جلسه با انتقاد از کم بودن بودجه فرهنگی در گیلان به بیان آماری از درصد بودجه فرهنگی در سایر شهرهای کشور پرداخت. وی در ادامه تصریح کرد: از زمان صفویه تا امروز چند بار ۲۰ کشور همزمان به رشت آمده اند؟ این اتفاق بزرگی است و باید زاویه دید نسبت به این موضوع بسیار باز در نظر گرفته شود. متاسفانه گاهی تنها انتقاد می شود اما راهکار و برنامه ای ارائه نمی شود. از سفرهای شهرخلاق انتقاد می شود اما برنامه جایگزینی ارائه نمی شود. مدیران در خصوص مسائلی چون نردبان آتش نشانی چند بار به سفر خارجه رفته اند؟

وی تصریح کرد: این میزبانی زمان مناسبی است تا از وزیر جهاد کشاورزی و صنعت نیز دعوت شود. رشت برند ارزشمند حلال را به خود اختصاص داده است. باید از این ظرفیت استفاده شود. گل ها و گیاهان ما قابلیت درآمد زایی و ایجاد اشتغال دارند و تنوع غذایی بسیاری داریم که نیاز به در کنار هم قرار گرفتن تخصص ها و برنامه ریزی مناسب است. این کار، کار بزرگی است که نباید به ۴ یا ۵ نفر محدود شود. باید از استاندار تا نمایندگان و وزرا از این فرصت استفاده کنند و در کنار هم قرار بگیرند و پای کار بیایند.

اعلام آمادگی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رشت در خصوص میزبانی از شهرهای خلاق یونسکو

محمد حسن پور رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رشت نیز در جلسه کمیسیون فرهنگی خاطر نشان کرد: آینده رشت به گردشگری برمی گردد. ما استان صنعتی نیستیم و در بحث کشاورزی نیز حتی در سطح فرا استانی چندان موفق نیستیم. استان همجوار ما در خصوص جذب گردشگر و اقامت و هتل بسیار موفق تر عمل کرده است. استاندارگیلان و فرماندار رشت نیز بر موضوع گردشگری تاکید دارند.

مشاور کمیسیون فرهنگی شورا تصریح کرد: حضور در شبکه شهرهای خلاق یونسکو یک فرصت بسیار مناسب است و تا امروز با تیمی کوچک اما پرتوان به خوبی پیش رفته است. پیشنهاد می دهم این تیم به عنوان دبیرخانه فعالیت کند و استانداری و دستگاه های مربوطه نیز وارد کار شوند. با توجه به پیشینه و هویت ما حضور به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی اتفاق خوبی است و برای همکاری در این حوزه اعلام آمادگی می کنم و فکر نمی کنم کسی با برگزاری این میزبانی مخالفت کند.

رشد قابل توجه مسافران نوروزی رشت

حجت الاسلام چهری دیگر مشاور کمیسیون فرهنگی شورا نیز بر ضرورت اقدامات خلاقانه در راستای برگزاری این میزبانی تاکید کرد.

حسین میرزایی رئیس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان رشت و مشاور کمیسیون فرهنگی نیز با اشاره به آماری از افزایش مسافران نوروزی از ۱ میلیون و ۸۱۰ هزار نفر به ۲ میلیون و ۴۱۹ هزار نفر در نوروز ۹۷ در رشت خبر داد و گفت: تمام هتل ها و اقامتگاه ها و مراکز مجاز تکمیل بود و ضروری است تا شهرداری نسبت به بحث زیرساخت ها نیز ورود کند.

محمد حسن عاقل منش رئیس کمیسیون فرهنگی شورا نیز در پایان این جلسه به طرح راه اندازی ۴ کمپینگ در ۴ ورودی شهر اشاره کرد.

 

نویسنده
خبرنگار آفتاب شمال
مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *