اخبار ویژه

اخبار ویژه (7)

دوشنبه, 23 فروردين 1400 ساعت 11:10

رهبر انقلاب اسلامی سال ۱۴۰۰ را سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری کردند

دوشنبه, 23 فروردين 1400 ساعت 11:00

رهبر انقلاب با تأکید بر اصل مشارکت در انتخابات، ویژگی‌های رئیس‌جمهور مطلوب را تبیین کردند؛مشارکت بالا و انتخاب رئیس‌جمهور قوی، ضدفساد، جهادی و امیدوار

دوشنبه, 23 فروردين 1400 ساعت 10:55

دکتر واعظی در گفت و گو با معاون نخست وزیر آذربایجان:تاکید بر توسعه و تعمیق روابط دو کشور بویژه در زمینه اقتصادی و تجاری

دوشنبه, 23 فروردين 1400 ساعت 10:44

یک ذره زیراتمی یا نیروی جدید کشف نشده!
محققان می‌گویند نتایج عجیبی که در یک آزمایش بزرگ به دست آمده است، می‌تواند اساس علم فیزیک را زیر و رو کند.

به گزارش گروه وب گردی خبرگزاری صدا و سیما؛ محققان می‌گویند نتایج عجیبی که در یک آزمایش بزرگ به دست آمده است، می‌تواند اساس علم فیزیک را زیر و رو کند.

یک ذره زیراتمی یا نیروی جدید کشف نشده!

این یافته‌ها می‌توانند حاکی از آن باشند که یک نیروی بنیادی در طبیعت وجود دارد و مدل استاندارد فیزیک، ناقص است.

پژوهشگران می‌گویند بررسی‌های جدید که در آزمایشگاه فیرمی در نزدیکی شیکاگو انجام شده است نشان می‌دهند که یک ذره زیراتمی یا نیروی جدید کشف نشده وجود دارد.

گراتسیانو ونانتسونی، یکی از مسئولان این آزمایش و فیزیکدان در موسسه ملی فیزیک هسته‌ای ایتالیا، می‌گوید: «امروز یک روز فوق‌العاده است. روزی که نه تنها ما بلکه همه جامعه جهانی فیزیک در انتظار آن بود.»
این یافته‌ها هنوز به طور کامل قطعی نیستند: احتمال یک به ۴۰ هزار وجود دارد که این نتایج اتفاقی باشند؛ معادل سطح اطمینان ۴.۲ سیگما. پنج سیگما به عنوان سطح حداقلی شناخته می‌شود که دانشمندان می‌توانند آن را به عنوان یک کشف جدید در نظر بگیرند. با این وجود، دانشمندان یافته‌هایی را که در مجموعه مقالات مختلف در مجلات فیزیک ثبت شده، بررسی کرده‌اند و امیدوارند که این به زودی تحقیقاتی صورت پذیرد که این نتایج دلگرم‌کننده را تائید کند.

این یافته جدید بر آزمایشی استوار است که میون جی-۲ (Muon g-۲) نامیده می‌شود. آزمایشی که در آن، ذره‌ای بنیادی به نام میون را -که شبیه به الکترون‌ها است، ولی در حدود ۲۰۰ بار از آن سنگینتر است- به یک حلقه بزرگ می‌فرستند و با میدان مغناطیسی برخورد می‌دهند. با انجام چنین کاری، میون‌ها حرکت می‌کنند. دانشمندان قادرند بر اساس مدل استاندارد (یعنی بر اساس درک کنونی ما از فیزیک)، میزان این حرکت را پیش‌بینی کنند. اما آن‌ها دریافته‌اند که میزان این حرکت با آنچه که انتظار داشتند همخوانی ندارد. در واقع، این ذره سریع‌تر از حد انتظار حرکت می‌کرد و این، نشان می‌دهد که پای چیز دیگری در میان است -که در درک کنونی ما از فیزیک به حساب نیامده و محاسبه نشده است- چیزی که دانشمندان را به این نتیجه رساند که مسئله بر سر یک نیرو یا ذره جدید است.

این تنها نتایج اخیر نیست که نشان می‌دهد مدل استاندارد ممکن است ناقص باشد. این پژوهش در پی یافته‌های مشابهی منتشر می‌شود که در برخورددهنده بزرگ هادرونی (LHC) به دست آمده بود. نتایجی که ناسازگاری‌هایی را در برهم کنش بین میون‌ها و الکترون‌ها نشان می‌داد.

 

شنبه, 30 تیر 1397 ساعت 11:16

کاسه شهد و زهر؛قطعنامه‌ ۵۹۸ به روایت رهبر انقلاب

سه شنبه, 01 اسفند 1396 ساعت 11:50

شنیده ها حاکی است حسین منکوئی یکی از گزینه ها ، بعنوان مشاور رسانه ای و فرهنگی شرکت سهامی آب منطقه ای استان گیلان می باشد .

جمعه, 04 دی 1394 ساعت 18:13

برگزیده ای از مطالب میزگرد «تبیین پیدایش جنبش جنگل» _ رشت "  دکتر عباس نعیمی جورشری "