جمعه, 09 بهمن 1394 ساعت 04:28

ریاست شورای عالی نظام پرستاری کشور " طاهره زاهد صفت " گفت زنان قشر آسیب پذیر جامعه هستند

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
شناسه خبر :647247 شناسه خبر :647247

 زاهد صفت ریاست شورای عالی  نظام پرستاری کشور گفت  توانمندسازی زنان از طریق  افزایش قابلیت ها و حذف عواملی که مانع از فعالیت زنان می شود ،  امکان پذیر است . 

 

زاهد صفت ریاست شورای عالی  نظام پرستاری کشور در گفتگوی با پایگاه آفتاب شمال در خصوص حقوق زنان سخن خود را با سخن رسول اکرم شروع نمود " زن شایسته یکی از دو عامل پیشرفت خانواده است . و در ادامه گفت :  اوّلین قدم در عرصه بانوانان  احیای مقام زن ایرانی است ،  در این راه باید به شایستگی و توانمندی زنان، ایمان داشت و مسئولیت های متناسب با توانمندی شان را به آنها سپرد و در نهایت، موانع قانونی را از سر راه اشتغال آنان برداشت؛ زیرا توسعه پایدار، تنها در گرو مشارکت همه جانبه آحاد ملت (زن و مرد) است .

آفتاب شمال : خانم زاهد صفت با توجه به اینکه شما بانوی گیلانی هستید اندکی در مورد بانوان این قشر آسیب پذیر جامعه صحبت فرمایید .

زاهد صفت : باید به عرض برسانم امروزه ما شاهد پدیده اجتماعی ـ اقتصادی جدیدی به نام " مشارکت زنان در بازار کار" هستیم  و بخش عظیمی از  کارهای انجام شده در جهان را زنان ـ که نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می دهند به عهده دارند. و ما شادهدیم امروزه تعدادی از  زنان پا به پای مردان به اقتصاد خانواده کمک می کنند . ناگفته نماند زنان همواره درکنار کار و اشتغال رسمی ، به امور منزل نیز می پردازند و در تغذیه و تربیت فرزندان نیز نقش موثری دارند و وظایف زناشویی نیز به سایر وظایف اضافه می شود .

آفتاب شمال : خانم زاهد صفت به نظر شما چالش های مطرح شده در حوزه زنان چیست ؟

در کشورهای ما اقدامات بسیار موثری در بخش زنان صورت پذیرفته است که به نظر بنده باز هم جای کار دارد . یکی از مواردی که می بایست بدان اشاره داشت این است که بخشی از زنان و بانوان ما به کارهای غیر رسمی اشتغال دارند و هم پای مردان و یا در بعضی از موارد حتی بیشتر از آنان به کار اشتغال دارند همانند کارهای کشاورزی و باغبانی اما نادیده گرفته می شوند و از حمایت بیمه ای برخوردار نمی باشند و دیگر بحث حقوق زنان در خانواده است که طی سالهای متمادی در در این راستا اقدامی صورت نگرفته است و زنان ما همچنان نگران استقلال مالی و پایمال شدن حقوق خود و کودکان خود پس از طلاق می باشند .  

آفتاب شمال : ریاست محترم شورای عالی  نظام پرستاری کشور سوالی که مطرح است این می باشد . چرا در جامعه ،  زنان به نسبت مردان از مسئولیت کاری و اجتماعی کمتری برخوردارند ، آیا زنان ، توانایی دستگیری مشاغل تخصصی و مدیریت را در جامعه دارند ؟

زاهد صفت : در کشورهایی نظیر کشور ما ، هم به لحاظ میراث سنتی و هم به لحاظ واقعیت های فرهنگی موجود ، مردان ، تامین کننده اصلی اقتصاد خانواده هستند در حالیکه زنان شاغل ما ، مسئولیتی دو چندان دارند . هم امور مرتبط به شغل رسمی خود را برعهده دارند و هم مسئولیت امورمنزل و تربیت فرزندان را بردوش می کشند ،در این مورد تدابیری اندیشیده شده است .

آفتاب شمال : رییس هیات مدیره نظام پرستاری رشت لطفا نظر خود را در مورد عوامل موثر بر اشتغال زنان بیان فرمایید ؟

زاهد صفت : باید به عرض برسانم  در کل توانمندسازی به دو دسته تقسیم بندی می شود

1. حذف عواملی که مانع فعّالیت های زنان هستند؛

2. افزایش قابلیت ها و توانایی های زنان.

خانم زاهد صفت با توجه به دو مورد توانمند سازی بانوان لطفا بفرمایید برای حذف عواملی که مانع فعالیت زنان می باشد ، چه راهکارهایی را  پیشنهاد می نمایید .

باید به عرض برسانم برای حذف موانع موجود بر سر راه اشتغال زنان، می توان به: رفع تبعیض میان زن و مرد در بازار کار، دسترسی یکسان داشتن زن و مرد به منابع مالی و آموزشی، برخورداری زنان از حقّ مالکیت قانونی، مشارکت احتمالی دیگران در نگهداری از کودکانِ زنان شاغل و تقسیم کار در منزل، اشاره نمود. در نهایت، باید در حفظ سلامت زنان برای ایفای نقش دوگانه آنان در مقام مادر و مدیر منزل، و  همچنین تقویت نقش اجتماعی آنان می باید کوشش نمود.  اما در بحث اشتغال بانوان مسئله آموزش نقش بسزایی دارد . البته ناگفته نماند که زنان برای راهیابی به مشاغل رسمی و با افزایش سطح تحصیلات ، سعی نمودند سهم بازار کار را به سیر صعودی برسانند .

آفتاب شمال : آیا جذب زنان مشاغل تخصصی و مدیریتی در تمامی استانها به یک میزان است ؟

به نظرم اگر اصل شایسته سالاری در پذیرش افراد مدنظر قرار نگیرد می توان امیدوار بود که در آینده ای نزدیک زنان بتوانند جایگاه واقعی خود را بیابند هر چه تعداد زنان کارآفرین کم نیست و ما شاهد مدیریت توانمند زنان در فعالیتهای خدماتی ، هنری و ورزشی و ........... هستیم

 آفتاب شمال : با توجه به موارد ذکر شده در خصوص جذب زنان در بازار کار و سپردن مشاغل کلیدی و مدیریتی به زنان توانمند لطفا بفرمایید چه مزایایی برای جامعه خواهد داشت  :

زاهد صفت : جذب زنان در بازار کار و سپردن مشاغل مدیریتی سبب بالارفتن سطح درآمد خانواده ، کاهش بار سرپرستی مردان در خانواده و کاهش فشار اقتصادی بر آنان می شود .

آفتاب شمال : خانم زاهد صفت ایا جامعه ما توانسته است منابع و فرصت ها را به طور برابر برای زنان و مردانْ فراهم آورد؟

خیر : حاکمیت نظام مردسالارانه بسترهای قانونی و عرفی را برای حضور اجتماعی زنان، محدود می کند.

تشویق زنان برای حضور در جامعه، نیاز به یک تحوّل اساسی در زیرساخت های فکری و فرهنگی آن جامعه دارد. امروزه، یکی از شاخص های مهم توسعه انسانی را امکان رقابت برابر زنان و مردان در همه فعّالیت های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی می دانند. در این میان، کشورهایی موفّق تر بوده اند که زنان آن جوامع، حضور و مشارکت پُررنگ تری در عرصه های مختلف اجتماعی داشته اند.

در کشور ما، زنان، همواره دوشادوش مردان در صحنه های مختلف اجتماعی و سیاسی، حضور داشته اند؛ امّا هیچ گاه این حضور، به مشارکتی جدّی در صحنه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، تبدیل نشده بود و زنان، معمولاً به ساده ترین کارها در پایین ترین رده ها اشتغال داشتند؛ ولی در سال های اخیر، با تغییرات اجتماعی ای که در کشور رخ داده، گرایش زنان، به عرصه های فنّاوری، دانش و کارآفرینی، افزایش یافته است. امید است که این روند، به مشارکتی جدّی و فعّال تبدیل شود؛ زیرا این افزایش کیفی اشتغال زنان، می تواند در بخش های مختلف جامعه، اثرات حائز اهمّیتی داشته باشد. از جمله، موجب بالا رفتن سطح درآمد خانواده و به تبع آن، بالا رفتن سطح رفاه آن خانواده خواهد شد و در این میان، بار سرپرستی خانواده برای مردان، سبک تر و با بالارفتن عرضه نیروی کار، سطح دستمزدها و هزینه تولید و قیمت محصولات، کمتر می شود و ضمن اینکه در ارزیابی و پایش خدمات و مسئولیت ارائه شده توسط بانوان تعهد و دلسوزی قابل توجهی نهفته است .

 و سخن آخر : ضمن تشکر از پایگاه آفتاب شمال و از همه مسوولینی که به فکر بانوان کشور ما هستند و حامی ما در تمامی عرصه ها  برای داشتن زندگی بهتر و پایدار تر در کشور عزیزمان ایران می باشند .   یاعلی

مصاحبه کننده : لیلا سیروس 

 

 

 

بازدید 23056 بار آخرین ویرایش در جمعه, 16 بهمن 1394 ساعت 22:18