جمعه, 23 بهمن 1394 ساعت 14:37

گفتگو با ریاست شورای عالی نظام پرستاری کشور به مناسبت روز پرستار مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
شناسه خبر : 94202671 شناسه خبر : 94202671

پرستاری شغل نیست ، عبادت است
گفتگو با ریاست شورای عالی نظام پرستاری کشور به مناسبت روز پرستار


امیر مؤمنان، حضرت علی علیه السلام در فرمایشی زیبا می فرمایند: «خوشا به حال آن که به بندگان خدا نیکی کند و برای آخرت خود زاد و توشه برگیرد
رسول خدا (ص)، پرستار را در قیامت، هم نشین ابراهیم خلیل می دانند و می فرمایند: «هر کس یک شبانه روز از بیماری پرستاری کند، خداوند او را با ابراهیم خلیل محشور میکند».
مقام معظم رهبری، در مورد کارهای نیک پرستاران می فرمایند: «هر حرکت انسانیِ یک پرستار برای بیمار، یک حسنه است و کمکی است به انسانی محتاجِ کمک؛ آن هم در شرایطی حساس».

پرستاری شغل نیست ، عبادت است
پنجم جمادی الاولی روز ولادت باسعادت بانوی قهرمان کربلا، پرچم دار نهضت پس از شهادت حسین علیه السلام، حضرت زینب کبری سلام الله علیها است. این روز را روز پرستار می نامند و علت نام گذاری این روز به نام «روز پرستار» به خاطر دو وجه است: 1 – تجلیل از مقام شامخ و شخصیت والای حضرت زینب(س) است که با برگزاری این مراسم یادی از این بزرگ بانو می شود و باعث الگو سازی در جامعه می شود. 2 – تقویت روحیه زینب گونه در میان پرستاران و تقدیر و تشکر از زحمات و نقش پرارزش پرستار در جامعه.
قبل از مصاحبه معارفه ای از ایشان را از نظر می گذرانیم .
طاهره زاهد صفت متولد سال 1348 در رشت بدنیا آمد ایشان دارای سابقه 24 سال خدمت در حوزه بهداشت ، درمان و سلامت است
از سوابق مدیریتی ایشان :
سابقه 8 سال مدیریت بیمارستان سوختگی ولایت رشت و رییس هیات مدیره نظام پرستاری رشت ومدیر مسئول مرکز تخصصی مشاوره و ارائه خدمات درمانی به سالمندان و بیماران ضایعه نخاعی و .............. ( موسسه زاهد ) بمدت 11 سال می باشد .
زاهد صفت تجربه سالها کار در بالین و ارتباط مستقیم با انبوهی از مشکلات موجود در حوزه سلامت و سپس حضور موفق در عرصه مدیریتی بهداشت و درمان دارد که حاصل شناخت و اشراف کامل ایشان از مشکلات و معضلات این حوزه از بهداشت می باشد .طاهره زاهد صفت نامی آشنا برای کارکنان بهداشت و درمان و مردم گیلان است ایشان چهره ای تاثیرگذار در پیگیری های صنفی حوزه سلامت از خود بر جای گذاشت .
از پیگیری و به نتیجه رساندن طرح ها و لوایح سالهای گذشته پیرامون اجرای قانون ارتقای بهره وری در گیلان ، تا اقدامات اخیر ایشان ، از جمله پیگیری مشکلات فراوان کارکنان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در خصوص مطالبات معوقی چون پرداخت کارانه ها و اضافه کار که از ابتدای سال جاری با انباشت فراوانی مواجه بود که با پیگیری مکرر ایشان و و تیم هیات مدیره نطام پرستاری رشت و برگزاری جلسات مکرر با مسئولین دست اندر کار امنیتی و سیاسی استان و همچنین پیگیری فراگیر در سطح کشوری ، جهت عنوان نمودن مشکلات عظیم کارکنان بخش درمان ، سبب شد تا کمی از مشکلات موجود مرتفع و روند پرداخت معوقات سرعت بیشتری گرفته ، و از سکون و رکود بوجود آمده خارج و طبق درخواستهای مطرح شده طرح مبتنی بر عملکرد ( قاصدک ) جایگزین نظام قبلی پرداختها گردد .
هر چند موانع گوناگونی بر سر راه پیگیری ایشان قرار گرفت و مشکلاتی را در این راه پدید آورد تا از سرعت و شتاب پیگیری ها کاسته شود اما عزم و اراده ایشان در این زمینه بر تمام موانع فایق آمد و سبب شد تا اقدامات انجام شده گشایشی در زمینه های مطروحه برای کلیه رده های شاغل در دانشگاه علوم پزشکی گیلان فراهم آید .
روحیه مطالبه گری و پیگیری مجددانه ایشان در زمینه های مختلف کاری ، سبب شد تا ایشان به عنوان ریاست شورای عالی نظام پرستاری کشور نایل گردند تا با توان و مدیریتی قوی ، در این زمینه نیز ، خدمتگزار پرستاران کشور باشند . با همه مشغله های مدیریتی موجود ، حضور اشان بر بالین بیماران ضایعات نخاعی و بیماران مراقبت در منزل و ارائه خدمات در مانی موثر ایشان از سایر خدماتی است که ایشان سالهاست با عشق و علاقه به ارائه آن پرداخته است .


آفتاب شمال  : لطفا تعریفی از پرستار بگویید و اینکه پرستار چه وظایفی دارد ؟

زاهد صفت: ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن سالروز ولادت حضرت زینب ( س ) و روز پرستار به همه پرستاران عزیز و اساتید و دانشجویان به عرض میرسانم پرستاری حرفه ای است که در جهت حفظ و پیشبرد حیات، پیشگیری از بروز بیماریها، تسکین دردها و بازگردانیدن سلامتی به بشریت گام بر می دارد.وی به اهمیت پرستاری از نظر اسلام تاکید کرد و افزود : پرستاری شغلی مقدس و ارزشمند است از نظر فرهنگ اسلامی نیز اموری چون حفظ حیات و احیاء، مراقبت از بیمار جهت بازگشت سلامت وتلاش در جهت شفاء بیماران و ارتقاء بهداشت عمومی از اعمال صالح اجتماعی محسوب می شود و از جهتی پرستاری نوعی تخلق به اخلاق الهی و هماهنگی با اسماء حسنای خداوند است چرا که:اولین محیی خداست و از این میان هرکه شرایط احیاء را فراهم سازد کاری الهی کرده و اجر عظیم دارد. بطوری که احیا یک شخص در فرهنگ دینی بمنزله احیاء همه عالم است وپرستار این وظیفه عظیم را متقبل شده است.

آفتاب شمال :لطفا بفرمایید مشکلات و دغدغه های این قشر زحمتکش جامعه چیست ؟

پرستاری هم مانند هر شغل دیگری در جامعه با مشکلاتی دست به گریبان است ، وی گفت «جایگاه اعضای تیم پزشکی در کشور ما ناشناخته مانده است و نگاه و وتوجه تنها متمرکز برتعداد از رده های پزشکی است. در حالی که دنیا به سمت و سویی رفته که همکاری همه جانبه تیم پزشکی مسئول برنامهریزی سلامت و مراقبت و درمان است.
یعنی ممکن است پزشک یک چهارچوب کلی در سطح نظارت و تدوین برنامه ریزی داشته باشد ولی اجرای امور درمان به تیم پزشکی مربوط است.و این تیم شامل، پزشک، پرستار، فیزیوتراپ، رادیولوژی و ... است که همه با هم در امر درمان دخالت دارند اما در کشور ما بیشتر نگاهها به سمت جایگاه خاصی است و حقوق و مزایای بالا برای درصد خاصی در نظر گرفته میشود».
زاهد صفت تصریح کرد : یکی از نگرانیهای پرستاران این است که نسبت به حجم کاری که انجام میدهند و زحمتی که میکشند، حقوقی که دریافت میکنند منصفانه نیست. آن دسته از پرستارانی هم که به نظر میرسد دریافتی خوبی دارند به این دلیل است که در چندین شیفت ارایه خدمت می نمایند....

آفتاب شمال : آیا تاسیس سازمان نظام پرستاری کشور راه گشای مشکلات پرستاران شده است ؟

بلی ، تاسیس سازمان نظام پرستاری گام مثبتی در جهت بهبود اوضاع این قشر از جامعه بوده است رئیس هیات مدیره نظام پرستاری رشت تاکید کرد : «به دلیل اینکه پرستارها پرجمعیت ترین رسته تیم بهداشتی در کل جامعهی درمانی کشور هستند، چند سالی میشود که با تاسیس این سازمان پرستاران به برخی از خواستههایشان رسیده اند ولی هنوز خیلی از مشکلات حل نشده باقی مانده است که یکی از مهمترین دغدغهها تعرفهگذاری خدمات پرستاری است که در دستور کار نظام پرستاری قرار دارد».

آفتاب شمال : سرکار خانم زاهد صفت مدت فعالیت حضرتعالی در این صنف چند سال می باشد و چه مدت رئیس نظام پرستاری گیلان هستید و کمی هم از عملکرد تان برای خوانندگان ما بفرمایید؟

زاهد صفت : بمدت 9 سال است که فعالیت صنفی دارم و 5 سال است که رئیس هیات مدیره نظام پرستاری رشت هستم . عملکرد صنفی کلیه هیات مدیره ها تحت نظر سازمان کل نظام پرستاری کشور و رابطه مستقیمی با خط مشی های طراحی شده سازمان کل دارد مهم ترین نتایجی که ازفعالیت این چند دوره می توانم ذکر کنم اجرای کاهش ساعت کاری برای پرستاران با توجه به شاخص های تعیین شده بود که نزدیک به 2 سال است در بیمارستانهای دولتی و دانشگاهی کشور اجرا شده ولی به علت عدم اجرای آن دربیمارستانهای خصوصی اعتراضات زیادی از سوی همکاران آن بخش داریم و دیگر قانون تعرفه گذاری پرستاری مصوبه سال 86 مجلس شورای اسلامی که به علت محدودیت منابع مالی وعدم تامین اعتبار با چالش هایی مواجه گردیده است. صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران از مواردی است که با تلاشهای سازمان در دست اقدام می باشد و حرکت به سوی تخصصی تر شدن این حرفه را ارتقا می بخشد .
اخذ مجوزهای لازم برای آموزش مداوم پرستاران و برقراری بیمه مسئولیت مدنی پرستاران – چاپ وانتشار نشریه ویژه نظام پرستاری ، حضور موثر در معادلات سیاسی اجتماعی استان و کشور و هماهنگی و رایزنی با نمایندگان مجلس و مسئولین دانشگاه در راستای بیان مشکلات صنفی وافزایش شناخت و توجه آنان به جامعه پرستاری ، همکاری مستقیم باسازمان درخصوص صدور کارت هوشمند، عضویت ICN / INO برای کلیه اعضا برگزاری همایش های مختلف با توجه به مناسبت ها همکاری در اجرای طرح ها همچون طرح سنجش سلامت سال 92 و برگزاری نمایشگاه هفته سلامت از رسالت های قانونی و اجرایی هیات مدیره استان بوده است.

آفتاب شمال : با عنایت براینکه شما رییس هیات مدیره نظام پرستاری رشت و عهده دار مسئولیت ریاست شورای عالی نظام پرستاری می باشید . لطفا بفرمایید نظام پرستاری از چه سالی شکل گرفته است و به چه شکل ؟

این سازمان با همکاری و تلاش بی دریغ فعالان صنفی این رشته در سال 1383 تاسیس شد.
با مروری بر 10 سال پرونده فعالیت این سازمان نشان می دهد که عملکرد این تشکل تخصصی و غیردولتی در راستای ساماندهی به فعالیتهای پرستاری و نظم بخشیدن به عملکرد این حرفه در خور توجه بوده ولی به دلیل مشکلاتی که از سالهای بسیار دور به شکل بنیادی این حرفه با آن درگیر بوده شاید رسیدن به اهداف نهایی و عالیه به سختی در جریان باشد.
و ساختار آن دارای شورای عالی ، رئیس کل، هیات مدیره دبیرخانه شورای عالی و کمیسیون های داخلی و هیات های کارشناسی رسیدگی به تخلفات است که هرکدام دارای وظایف مشخص و معینی هست.

آفتاب شمال : به عنوان آخرین سوال بفرمایید مهمترین مسئله و دغدغه قشر پرستاران چه می باشد و شما به عنوان نماینده این قشر زحمت کش چه انتظاری از مسئولین دارید ؟

 زاهد صفت : مهمترین دغدغه امروز پرستاران و کادر پیراپزشکی خستگی روحی و جسمی فراوان ناشی از اجرای طرح های وزارت بهداشت بدون در نظر گرفتن زیر ساخت لازم در بیمارستانها و کمبودشدید نیروی انسانی دراین رشته باوجود خدمات شبانه روزی این گروه و حساسیت نوع فعالیت درمحیط های پراسترس کاری خصوصا در بخشهای ویژه همچون اورژانس – ICU و CCU – اتاق عمل و… ودریافت حقوق و مزایای بسیار محدود نسبت به فعالیت آنان
و دیگر مسئله مهم نیاز مبرم پرستاران به بازنشستگی پس از 20 سال خدمت می باشد و با توجه به محسوب شدن این حرفه در گروه مشاغل سخت و زیان آور در حال حاضر به علت کمبود نیروی انسانی اجرای این بند از قانون ارتقای بهره وری امکان پذیر نبوده است.
و دیگر مهم در خصوص بازنشستگان محترم این حرفه این است که با فرسودگی شدید شغلی مواجه بوده و این موضوع به عنوان یک شعار نیست بلکه تکریم از بازنشسته در چنین حرفه ای پس از بازنشستگی با توجه به صدمات جسمی که در طول خدمت با آن روبرو بوده امری الزامی می باشد.

و سخن آخر : با تشکر از نشریه پایگاه آفتاب شمال و به امید موفقیت و سلامتی برای همه عزیزان

مصاحبه کننده : لیلا سیروس

بازدید 23578 بار آخرین ویرایش در سه شنبه, 27 بهمن 1394 ساعت 10:05