دوشنبه, 09 شهریور 1394 ساعت 12:20

راه‌اندازی بانک اطلاعات کودک و نوجوان تا اوایل مهر مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک از رونمایی و آغاز به کار بانک جامع اطلاعات کودک و نوجوان تا اوایل مهر خبر داد


به گزارش آفتاب شمال : مظفر الوندی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت: براساس کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک، به همه ‌افراد زیر 18 سال، کودک گفته می‌شود و حمایت از آنها مستلزم داشتن اطلاعات صحیح و دقیق برای اتخاذ تصمیمات درست است، اما بسیاری از اطلاعات و آماری که از سوی سازمان‌های رسمی‌ اعلام می‌شود، دقیق نیست.

وی ادامه داد: برای رصد اطلاعات دقیق کودکان و نوجوانان کشور به خصوص آنانی که درگیر مشکلات معیشت و یا بی سرپرستی هستند، طرح گسترده‌ای در مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، تعریف شده است که مرحله نخست آن، ایجاد بانک اطلاعاتی کودکان و نوجوانان (افرادر زیر 18 سال) است.
 
الوندی با بیان اینکه مرحله اول این بانک جامع اطلاعاتی در مهر امسال رونمایی و آغاز به کار خواهد کرد، افزود: براساس اطلاعات ثبت شده در این بانک، همه اطلاعات مرتبط با کودکان و نوجوانان آسیب پذیر و مراکزی که احیانا از آنها حمایت می کنند ثبت می شود.

سرپرست معاونت امور بین‌الملل و حقوق بشر وزارت دادگستری گفت: جمع‌آوری اطلاعات، به‌صورت الکترونیکی انجام می شود و اطلاعات اولیه به وسیله سازمان‌ها و نهادهای دولتی، سمن ها و جامعه هدف جمع‌آوری شده که پس از راستی آزمایی، این اطلاعات تجمیع و در اختیار مسئولان قرار می‌گیرد.
 
وی ورود کودکان و نوجوانان به این سامانه و ثبت اطلاعات فردی خودشان را یکی از مهمترین ویژگی های این بانک اطلاعاتی برشمرد.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک افزود: پس از ثبت اطلاعات در این بانک مشخص می شود که چند درصد کودکان و نوجوانان نیازمند حمایت های بهزیستی، کمیته امداد و دریافت یارانه هستند و از چند درصد هیچ حمایتی نمی شود.

الوندی تاکید کرد: بانک اطلاعات جامع کودکان و نوجوانان قابلیت به روز رسانی دارد و در هر مرحله با تغییرات وقایع زندگی آنها تغییر و تحول خواهد داشت.

آئین نامه مرجع ملى کنوانسیون حقوق کودک در ایران در سال 91 با پیشنهاد وزارت دادگستری و به استناد اصل 138 قانون اساسی از سوی دولت تصویب  شد.

تشکیل بانک جامع اطلاعات کودک و نوجوان یکی از مهمترین برنامه هایی است که از سال گذشته در دست پیگیری این مرجع قرار دارد.
بازدید 8539 بار