دوشنبه, 03 آبان 1400 ساعت 16:56

رئیس جمهور: اروپا تحت تاثیر فشار‌های آمریکا قرار نگیرد مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
شناسه خبر : 4090 شناسه خبر : 4090

رئیس جمهور: اروپا تحت تاثیر فشار‌های آمریکا قرار نگیرد


رئیس جمهور امروز با سفرای جدید ۶ کشور در تهران دیدار و استوار نامه آن‌ها را دریافت کرد.

رئیس جمهور: اروپا تحت تاثیر فشار‌های آمریکا قرار نگیردبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری؛ دکتر سید ابراهیم رئیسی صبح دوشنبه پس از دریافت استوارنامه «کریستین دوسی» سفیر جدید سوئیس در تهران با بیان اینکه روابط دو کشور همواره دوستانه بوده است تاکید کرد: سوئیس و اروپا نباید تحت تاثیر فشار‌های آمریکا قرار گیرند.

آقای رئیسی افزود: سوئیس همواره نقش مثبتی در حفظ و گسترش صلح داشته و انتظار می‌رود در دوران جدید نیز بتواند نقش مستقل خود را در برابر سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا حفظ کند.

کریستین دوسی سفیر جدید سوئیس در تهران نیز در این دیدار با بیان اینکه ایران کشوری برخوردار از تمدنی کهن و درخشان است، گفت: ایران و سوئیس بیش از صد سال است که روابط خوبی در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و علمی دارند.
وی اظهار امیدواری کرد فعالیت شرکت‌ها و فعالان اقتصادی سوئیس در ایران فراهم شود.

 

ظرفیت‌های تهران و بیشکک برای گسترش همکاری‌های دوجانبهرئیس جمهور: اروپا تحت تاثیر فشار‌های آمریکا قرار نگیرد
رئیس جمهور در دیدار سفیر جدید قرقیزستان گفت: تهران و بیشکک ظرفیت‌های مناسبی برای گسترش همکاری‌های دوجانبه دارند.
آقای رئیسی صبح دوشنبه پس از دریافت استوارنامه «تورداقون صدیقف» سفیر جدید قرقیزستان در تهران افزود: با توجه به عضویت دو کشور در سازمان‌های متعدد منطقه‌ای از جمله اکو و شانگهای، زمینه‌های مناسبی برای همکاری دوجانبه در زمینه‌های تجاری و ترانزیت وجود دارد.
رئیس جمهور تاکید کرد: سطح کنونی روابط تجاری و اقتصادی دو کشور مطلوب نیست و باید با استفاده از ظرفیت‌های موجود، سطح همکاری‌های دوجانبه را ارتقا داد.
وی با بیان اینکه دو کشور می‌توانند برنامه جدیدی برای ارتقای روابط طراحی کنند، گفت: همکاری‌های سازنده ایران و قرقیزستان می‌تواند به ارتقای سطح تعاملات در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بینجامد.
«تورداقون صدیقف» سفیر جدید قرقیزستان در تهران نیز در این دیدار با تبریک آغاز پروسه عضویت دائمی ایران در سازمان شانگ‌های گفت: حضور ایران به عنوان یکی از اعضای اصلی سازمان همکاری شانگ‌های می‌تواند زمینه گسترش بیش از پیش روابط تهران و بیشکک را فراهم کند.
وی روابط تجاری و بازرگانی، سرمایه‌گذاری مشترک و ترانزیت را از مهم‌ترین ظرفیت‌های موجود برای گسترش تعاملات دو کشور دانست و افزود: فرارسیدن سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک فرصت مناسبی برای طراحی راهکار‌های گسترش روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف است.

آمریکا نباید اروپا را حوزه نفوذ خود بداندرئیس جمهور: اروپا تحت تاثیر فشار‌های آمریکا قرار نگیرد
رئیس جمهور در دیدار سفیر جدید بلژیک تاکید کرد: کشور‌های اروپایی به گونه‌ای عمل نکنند که آمریکا، اروپا را حوزه نفوذ خود بداند.
آقای رئیسی امروز پس از دریافت استوارنامه سفیر جدید بلژیک «جیانمار کوریتزو» با اشاره به سوابق روابط دوستانه دو کشور گفت: ایران علاقه‌مند به گسترش همکاری‌ها با بلژیک و اروپا در عرصه‌های اقتصادی و تجاری است، اما نباید اجازه دهیم بیگانگان بر این روابط تاثیر بگذارند.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره به تعهدات خود پایبند بوده است، تصریح کرد: با وجود این، کشور‌های اروپایی به تعهدات خود در برجام عمل نکردند. کشور‌های اروپایی چه در توافق برجام و چه در مسائل دیگر نباید به نحوی عمل کنند که آمریکا احساس کند اروپا حوزه نفوذ اوست.
رئیس جمهور گفت: آمریکا به دنبال توسعه و تحمیل اراده ظالمانه خود در دنیا است، اما کشور‌های دیگر نباید اجازه دهند یکجانبه‌گرایی و دست‌اندازی آمریکایی‌ها به مناطق مختلف در دنیا ادامه یابد.
«جیانمار کوریتزو» سفیر جدید بلژیک در تهران نیز در این دیدار با اشاره به سوابق دوستانه روابط بین دو کشور، گفت: امیدواریم با گسترش روابط اقتصادی، روابط بین تهران و بروکسل بیش از پیش تقویت شود.

رئیس جمهور: اروپا تحت تاثیر فشار‌های آمریکا قرار نگیرد روابط ایران و قبرس قابلیت افزایش دارد
رئیس جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید قبرس تاکید کرد: روابط ایران و قبرس در حوزه‌های اقتصادی و تجاری قابلیت افزایش دارد.
آقای رئیسی ضمن دریافت استوارنامه «آندریاس کوزوپیس» خطاب به وی گفت: امیدوارم با تجربیات و دانش شما روابط دو کشور در پایان دوره مأموریت توسعه پیدا کند.
وی افزود: روابط ایران و قبرس در مرحله‌ای است که می‌تواند در حوزه‌های اقتصادی و تجاری افزایش یابد و امیدوارم با فعالیت سفیر جدید این کشور در ایران، این روابط به سطح قابل قبولی برسد.
رئیس جمهور گفت: روابط بین دو کشور در مرحله‌ای است که می‌تواند در حوزه‌های اقتصادی و تجاری افزایش یابد و امیدوارم این روابط به سطح قابل قبولی برسد.
«آندریاس کوزوپیس» سفیر جدید قبرس نیز در این دیدار با اشاره به اینکه پیش از این نیز در دوره‌ای سفیر قبرس در ایران بوده است، گفت: ظرفیت زیادی برای افزایش روابط بین دو کشور در حوزه‌های اقتصادی و تجاری وجود دارد که می‌تواند باعث تقویت روابط شود.

رئیس جمهور: اروپا تحت تاثیر فشار‌های آمریکا قرار نگیردلزوم پایبندی اروپا به تعهداتش در قبال ایران
رئیس جمهور بر لزوم پایبندی اروپا به تعهدات خود در قبال ایران تاکید کرد و گفت: فنلاند و اتحادیه اروپا نباید تحت تأثیر فشار‌ها و یکجانبه‌گرایی آمریکا قرار گیرند.
دکتر سید ابراهیم رئیسی صبح امروز (دوشنبه) در هنگام دریافت استوارنامه «کاری کاهیلوتو» سفیر جدید فنلاند در ایران، گفت: امیدواریم در دوره مأموریت شما شاهد روابط خوب و درخشان دو کشور باشیم.
رئیس جمهور تأکید کرد: امیدواریم اتحادیه اروپا و کشور‌های اروپایی بتوانند در مسیر استقلال راهبردی پیشرفت کنند و خود را از سیاست‌های توسعه‌طلبانه آمریکا جدا کنند، چرا که یکجانبه‌گرایی آمریکا به نفع جهان نیست.
رئیس جمهور ضمن تاکید بر لزوم پایبندی اروپا به تعهدات خود در قبال ایران، خطاب به سفیر جدید فنلاند گفت: امیدواریم در آستانه ۹۰ سالگی روابط دو کشور و در دوره مأموریت شما شاهد گسترش روابط ایران و فنلاند باشیم.
«کاری کاهیلوتو» سفیر جدید فنلاند در جمهوری اسلامی ایران هم در این دیدار گفت: روابط دیپلماتیک دو کشور همیشه روابط خوبی بوده است و در آذرماه امسال این روابط ۹۰ ساله می‌شود.
سفیر جدید فنلاند، ایران را یکی از کنشگران کلیدی منطقه توصیف کرد و با ابراز تمایل به همکاری با ایران در حل مسائل منطقه‌ای همچون افغانستان گفت: فنلاند در گذشته سرمایه‌گذاری‌های خوبی در ایران داشته و تمایل داریم اکنون به آن سطح از روابط بازگردیم.

تقدیم استوارنامه سفیر جمهوری آذربایجان به رئیس جمهور
سفیر جدید جمهوری آذربایجان در ایران استوارنامه خود را تقدیم رئیس جمهور کرد.

آقای رئیسی صبح امروز استوارنامه «علی علیزاده» سفیر جدید جمهوری آذربایجان را دریافت کرد.

 

بازدید 244 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 03 آبان 1400 ساعت 16:57