استان 10 شهریور 1397 - 10:25 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

با حضور مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران صورت گرفت: بررسی روند ثبت شهر رشت به عنوان اکوسیتی(شهر سبز)

 

به گزارش آفتاب شمال ، جلسه بررسی روند ثبت اکو سیتی رشت (شهر سبز) با حضور مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در دفتر معاونت خدمات شهری شهرداری رشت برگزار شد.

در این جلسه علی مقصودی معاون خدمات شهری شهرداری رشت، حیدر زاده مشاور حوزه خدمات شهری شهرداری تهران، گلی دبیر کار گروه سازمان های مردم نهاد کشور، طیبه بینا مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری رشت، سیده مریم رضا طبع مدیر اجرایی ارتباط با رسانه های شهرداری رشت، سجاد حسینی نماینده ویژه شهردار در پروژه تصفیه خانه فاضلاب ورودی به دو رودخانه رشت و جمعی از کارشناسان حوزه محیط زیست حضور داشتند.

علی مقصودی معاون خدمات شهری شهرداری رشت ضمن تقدیر از زحمات فاطمه شیرزاد رئیس کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر افزود : ثبت رشت به عنوان اکو سیتی (شهر سبز) را ظرفیت و فرصت مناسبی برای توسعه رشت عنوان کرد و گفت: از این طرح به طور کامل حمایت می کنیم.

معاون خدمات شهری شهرداری رشت تصریح کرد: می خواهیم ثبت رشت به عنوان اکوسیتی رخ دهد و در چارچوپ آیین نامه برای آن نیز هزینه می کنیم.

مقصودی با اشاره به اینکه شهر رشت به شهر اولین ها معروف است بیان کرد: می خواهیم با ثبت رشت به عنوان شهر سبز به شاخص های رشت اضافه کنیم.

وی به نقش سمن ها اشاره کرد و گفت: رشت سمن های خوب و فراوانی دارد و می توانیم از ظرفیت و مشارکت سمن ها برای ثبت رشت به عنوان اکو سیتی بهره برد.

معاون خدمات شهری شهرداری رشت فقدان مدیریت جامع شهری را یکی از معضلات موجود در شهرداری های کشور دانست و یادآور شد: باید اقداماتی را در رشت شروع کنیم که به صورت کامل شهرداری متولی آن باشد.

طیبه بینا، مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری رشت، رشت را بزرگترین و پرجمعیت ترین شمال کشور بین سه استان حاشیه دریای کاسپین، سومین شهر گردشگر پذیر بودن ایران و فشرده ترین شهر ایران به لحاظ نسبت به جمعیت و وسعت عنوان کرد.

وی با تشکر از زحمات و تلاش های خانم فاطمه شیرزاد ریاست محترم کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر افزود: ویژگی های اقلیمی و منحصر به فرد رشت موجب پیدایش جنگل های حاشیه ای و مزارع فراوانی در حواشی شهر را فراهم کرده است.

بینا همچنین سبک معماری رشت را متفاوت از سایر مناطق کشور دانست و گفت: شهر رشت از گذشته بسیاری از اولین ها را برای خود ثبت کرده است.

مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری رشت با قدردانی از پیگیری ها و سیاست گذاری های کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت خاطرنشان کرد: شهر رشت با توجه به سطح فرهنگی مطلوب شهروندان، خصوصیات جغرافیایی و اقلیمی و مواهب خدادای متعدد دارای پتانسیل مناسب برای پیوستن به شبکه جهانی سامانه اکوسیتی است.

صدرا علی پور مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در این جلسه رشت را دارای ظرفیت مناسب برای پیوستن به شهرهای سازگار با حوزه محیط زیست عنوان کرد.

وی ثبت رشت به عنوان اکو سیتی(شهر سبز) را فرصتی مناسب برای معرفی و برند سازی رشت در دنیا دانست و گفت: شهر رشت نخستین شهر ایران خواهد بود که شبکه جهانی اکوسیتی می پیوندد.

حیدر زاده مشاور حوزه خدمات شهری شهرداری تهران نیز در این جلسه به ترسیم نقشه راه برای ثبت رشت به مجموعه شبکه های اکوسیتی تاکید کرد.

وی افزود: ثبت رشت به عنوان مجموعه شهرهای اکوسیتی می تواند به حل معضلات زیست محیطی آن کمک کند و منجر به جذب اعتبارات ملی بیشتری برای آن شود.

گلی، دبیر کار گروه سازمان های مردم نهاد کشور نیز در این جلسه با اشاره به معرفی یکی از نواحی تهران به عنوان ناحیه سبز اظهار کرد: می توانیم در ابتدا یکی از نواحی رشت را به عنوان ناحیه سبز معرفی و در مراحل بعدی آن را توسعه داد.

در این جلسه سیاست هاو برنامه های عملی جهت توسعه الگوی شهر سبز مورد بررسی قرار گرفت و همچنین در پایان جلسه اعضای جلسه از محل راه اندازی دبیرخانه اکوسیتی در رشت بازدید به عمل آوردند.

 

نویسنده
خبرنگار آفتاب شمال
مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *