استان 12 بهمن 1393 - 9 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

مراسم رونمايي پوستر جشنواره استانی تیتر انقلاب با حضور 400 نفر خبرنگار در همايش بزرگ انقلاب و رسانه در گيلان

استاندار گيلان در همايش رسانه وانقلاب با اشاره به رشد 4برابري پروژه هاي عمراني دهه فجر گفت : 993 پروژه براي اين ايام با 2 هزار و 800 ميليارد تومان هزينه آماده افتتاح شد.

به گزارش آفتاب ايران :  دکتر محمدعلی نجفی عصر امروز در این همایش که با حضور 400 نفر از خبرنگاران ، مدیران روابط عمومی و روسای کمیته‌های ستاد دهه فجر در محل استانداری برگزار گردید با اشاره به بهره برداري از پرو‍ژه هاي عمراني در دهه مبارك فجر گفت :براي دهه مبارك فجر سال جاري با تلاش و كوشش كليه دستگاه‌هاي اجرايي وبخش خصوصي 993پروژه كه بيشتر در زمينه ي گردشگري ، صنعتي ، كشاورزي ، شيلات ، عمران شهري ، گاز رساني ، آبرساني ، برق رساني ، آسفالت راه هاي روستايي ، فضاهاي آموزشي ، ورزشي و بهداشتي ودرماني ، حمل ونقل  و6هزار و467 مسكن مهر و 388مسكن مددجويان كميته ي امداد  است با اعتباري بالغ ‌بر 2هزار و800ميليارد تومان آماده شد .

  وي افزود: از اين مبلغ هزار و600ميليارد تومان پروژه مربوط به بخش خصوصي است كه بيشتر در صنايع ،شيلات و بخش كشاورزي استان و انر‍ژي است

وي با بيان اينكه از پروژه هايي كه براي دهه فجر آماده شده بود سه پروژه در آستانه اين ايام باحضور معاون اول رئيس جمهوري افتتاح شدگفت : در حين اجراي پروژه‌هاي به بهره‌برداري رسيده حدود 13هزارو200شغل ايجاد گرديده و پس از آن براي هزار و582نفر اشتغال ايجاد شود.

استاندار گيلان همچنين با بيان اينكه حجم هزينه هاي پروژه هاي دهه فجر نسبت به سال قبل 4برابر شده است گفت :اين در حالي است كه در دهه فجر سال قبل 759پروژه با 627ميليارد تومان هزينه افتتاح شد.

وي ادامه داد : همچنين با تلاش كميته هاي ستاد دهه فجر وهمه دستگاه هاي اجرايي نزديك به 5000هزار فعاليت ديگر در استان انجام ميشود كه همه اين فعاليتها وبرنامه ها با زمان ومكان اجرا گزارش شده است.

استاندار گيلان خاطرنشان كرد :برگزاري جشنواره ها و نمايشگاه ها ومسابقات مختلفي علمي ،فرهنگي و ورزشي ،يادواره هاي شهدا ،گلباران مزار شهدا ،نمايش رايگان فيلم ، برگزاري نشستهاي مختلف با موضوع دستاوردهاي انقلاب در مدارس و دانشگاه ها ،تجليل از جانبازان وخانواده هاي شهداي انقلاب ،برگزاري جشنهاي ازدواج دانشجويي از جمله اين برنامه ها است

   وي در مورد مهمترین پروژه‌ها ي دهه فجر هم گفت : 6467 واحد مسکن مهر خود مالک، 388واحد مسكن مددجويي كميته امداد، تعریض، زیرسازی و آسفالت راه روستایی و روکش آسفالت بیش از 300 کیلومتر، پل ماچیان ، تأمین آب و آبرسانی به 61 روستا ، بازسازی،‌ تجهیز و احداث 39 مدرسه ، بیش از 100 پروژه در شهرداری‌های استان 34 پروژه جهاد کشاورزی شامل تجهیز و نوسازی اراضی شالیکاری، احداث شبکه فرعی آبیاری، احداث و تکمیل استخر ذخیره آب کشاورزی و تولیدی ، 26 پروژه تولیدی و صنعتی ، بیمارستانهای 17 شهریور، بیمارستانهای 32 تخته سیاهکل، املش و شفت و 61 خانه‌ی بهداشت و آزمایشگاه داروسازی لاكان گاز رسانی به 58 روستا با 33 میلیارد تومان، بیش از 122 پروژه مخابراتی با 14 میلیارد تومان از مهم ترين اين پروژه ها است.

دكتر نجفي با گرامیداشت ایام ا… دهه مبارک فجر، این ایام را فرصت مناسبی برای بیان دستاوردهای انقلاب دانست و افزود : سربازان انقلاب تنها کسانی نیستند که در هنگام بروز انقلاب حضور داشتند و توفیق سربازی انقلاب نصیبشان شد بلکه جوانان عزیز امروز و نسل‌های بعد نیز سربازان این انقلاب هستند و در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز بارها به این اصل اشاره شده است.

وی پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را ثمره خون شهیدان دانست و افزود : انقلاب شکوهمند ایران اسلامی با خون پاک شهدای ما در روزهای انقلاب به ثمر نشست و در جنگ تحميلي ازآن دفاع شد.

استاندار گیلان با بیان اینکه دهه مبارک فجر تجسم اراده و عظمت امام (ره) است افزود : انقلاب همیشه با یاد امام و شهدای آن زنده خواهد بود.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت : از تمام مردم بزرگوار و فهیم استان درخواست می‌کنم تا در ایام دهه مبارک فجر خصوصاً در روز 22 بهمن با نشاط و پرشور حضور داشته باشند.

وی دهه فجر را دهه تحول، پیشرفت و پیروزی برای ملت دانست و افزود : دهه فجر روز ملی است که متعلق به تمامی ایرانیان با هر تفکر و اندیشه‌ای بوده و به هیچ جناح خاص تعلق نداشته بلکه با تمامي جناحها و اقوام با رسالت‌های مختلف پیوند خورده است.

دکتر نجفی با بیان اینکه انقلاب اسلامی از آن همه ملت است و باید در کمال وحدت و یکپارچگی این ایام را جشن بگیریم افزود : امام برای ما استقلال، عزت، حکومت ملی و مردم سالاری را به ارمغان آورد و بر ما وظیفه است که این ایام را گرامی بداریم.

دکتر نجفی اطلاع رسانی را از ابزارهای مهم در اشاعه هر فرهنگي دانست وافزود : از همه رسانه ها ميخواهم در پرشور برگزار كردن جشنهاي انقلاب تلاش كنند.

وي با اشاره به دستاوردهاي بي نظير انقلاب اسلامي به افزایش تعداد مرکز آموزش عالی در دوران پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی  اشاره كرد و افزود : در دوران انقلاب اسلامي توفیقات خوبی در اين زمينه حاصل شد و از تعداد 6 واحد پیش از انقلاب ، اکنون به بیش از 85 واحد رسیده است.

وی افزوایش اماکن ورزشی، اقامتی، رفاهی، بیمارستانی را از جمله دستاوردهای انقلاب عنوان کرد و با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی و مقایسه آن با دوران پیش از انقلاب تصریح کرد :براساس آمار سال 92 تولید شلتوک برنج از750 هزار تن پیش از انقلاب به یک میلیون و 64 هزار تن ، تولید زیتون از 6 هزار تن به 13 هزار تن ، تولید گوشت مرغ از19 هزار تن به 121 هزارتن، تعداد روستای برخوردار از آب لوله کشی از 200 روستا به 1678 روستا، برق رسانی از 470 روستا به 2531 روستا افزایش یافته و این آمارها تنها بخشي از دستاوردهای ارزشمند حاصل گردیده در دوران انقلاب شکوهمند ایران اسلامی در بخش هاي مختلف است  است.

  وی با اشاره به توفیقات حاصل گردیده از عملکرد دولت تدبیر و امید در کشور و استان نيز افزود : کنترل تورم در کشور از جمله اقدامات ارزشمند دولت تدبیر و امید به شمار می‌رود که در طی اين مدت تورم بالای 40 درصدي اکنون به حدود 16 درصد در کشور کاهش یافته و این رقم در استان گیلان 5/2 درصد از متوسط کشوری کمتر بوده است.

نماینده عالی دولت در گیلان افزود : بنا به گزارش‌های نهادهای بین‌المللی و شورای پول و اعتبار اتفاقی که در کشور در طی یکسال و نیم با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در کنترل تورم در کشور اتفاق افتاده در دنیا کم نظیر بوده است.

دکتر نجفی رونق اقتصادی و خروج کامل از رکود را از جمله سیاست‌های دولت تدبیر و امید دانست و با اشاره به وحدت خوب و مثال زدنی در استان اظهار داشت : وحدت و تعامل خوبی ما بین احزاب، تشکل‌های سیاسی، اقوام و مذاهب وجود دارد و اظهار نظر مسئولین کشوری در سفرشان به گیلان درخصوص وحدت بی‌نظیر و مثال زدنی بین اقوام و مذاهب استان گواه این مدعاست.

دکتر نجفی گفت : همدلی، هماهنگی و همراهی خوبی در بین تمامی اقشار مردم و بخش‌های مختلف و مسئولین در قالب وظایف بخشي خود در استان وجود دارد.

استاندار گیلان گفت : تقویت آگاهی عمومی از حقوق شهروندی و صیانت از آن از جمله مباحث مهمی به شمار می‌رود که مسئولین باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند و در برنامه کاری خود قرار دهند.

   وی بر ضرورت تقویت نقش‌پذیری بیشتر مردم در مدیریت محلی و تقویت شوراها تأکید کرد و افزود : اگر چه بعضاً بر عملکرد شوراها ایرادی وجود دارد اما هر حرکتی تا نهادینه شود زمان می‌برد و باید اصل حضور گفتمان عمومی مردم و نهادهای مدنی را تقویت کنیم.

استاندار گیلان ساماندهی سواحل استان را از جمله برنامه‌های استان دانست و افزود : حرکت‌های خوبي در این بخش آغاز گردیده است.

وی با اشاره به امنیت بالای استان اظهار داشت : در بحث امنیت،  استان گیلان سهم بالایی را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی بر ضرورت اجرای دولت الکترونیک در استان تأکید کرد و افزود : از جمله بحث‌هایی که به شدت به دنبال آن هستیم سالم سازی محیط اداری و استفاده از دولت الکترونیک است كه الحمدا… توفیقات خوبی در این بخش حاصل شده است.

نماینده عالی دولت در گیلان نرخ بیکاری استان را در 3 ماهه پاییز سال 92 معادل 4/16 عنوان کرد و گفت : این رقم اکنون به 3/12 کاهش یافته و از رتبه دوم نرخ بیکاری در کشور به رتبه هشتم و تا نهم رسیده‌ایم اما هنوز راضی کننده نیست اما در طی یکسال توفیقات خوبی در این بخش نصیب استان شد.

وی با اشاره به اقدامات خوب صورت گرفته در بخش صادرات و واردات استان گفت : در بحث صادرات چمدانی استان گیلان رتبه نخست را در کشور به خود اختصاص داده و درآمدهای استان 38 درصد رشد افزايش داشته است.

  استاندار گیلان از وجود بیش از 3682 واحد صنعتی به بهره‌برداری رسیده استان با حجم سرمایه‌گذاری 33 هزار میلیاردی و اشتغالزایی نزدیک به 90 هزار نفر خبر داد و افزود : نزدیک به 30 درصد واحدها غیرفعال و بخشی نیمه فعال هستند که با تلاش مسئولین درصدد فعال کردن این واحدها هستیم.

وی از افتتاح راه آهن قزوین- رشت طی 2 سال آيندهخبر داد و افزود : در بودجه پیش‌بینی شده سال 94 حدود 280 میلیارد تومان برای این پروژه در نظر گرفته شده است که با این وجود بخشی از این پروژه برای سال 95 باقی خواهد ماند و امیدوار هستیم این پروژه در سال 1395 به بهره‌برداری برسد.

وی بر ضرورت ادامه راه آهن قزوین- رشت به انزلی و آستارا تأکید کرد و افزود رئیس جمهور عنایت خاصی در این خصوص داشته و ابراز داشتند که آرزو دارم این پروژه را در آستارا ایران افتتاح کنم و انشاءا… این اتفاق خواهد افتاد.

استاندار گیلان بر ضرورت اجرای 11 کیلومتر باقی مانده آزاد راه رشت- قزوین تأکید کرد و افزود : این پروژه در 3 بخش تقسیم گردیده که بخش 900 متری آن در حال انجام است و انشاء ا… تا عید آماده خواهد شد و بخش 2/3 کیلومتر آن توسط شرکت سداد انجام خواهد شد و به یاری خداوند تا سال آینده افتتاح می‌گردد و درخصوص چند کیلومتر باقی مانده که در تلاش هستیم مناقصه آن گذاشته شود و وزارت راه و شهرسازی و مسئولین به دنبال اجرای این بخش هستند.

دکتر نجفی با اشاره به پروژه چهار بانده کردن محور منجیل به رودبار تصریح کرد : اکنون این پروژه با جدیت در حال اجرا است و انشاء ا… تا عید نوروز این پروژه افتتاح خواهد شد.

وی با بیان اینکه تبیین وضعیت آب کشاورزی و شرب استان از جمله مباحث مهمی بود که در سفر معاون اول رئیس جمهور ارائه شد افزود : امروز سد منجیل و سفیدرود پاسخگوی نیاز آبی بیش از 200هزار هکتار زراعت برنج نیست.

نماينده عالي دولت در گيلان با بیان اینکه هنر مدیران استانی باید این باشد تا مسائل و مشکلات استان را به مسئولین كشوري برساند گفت : امروز دولت در جریان وضعیت آب کشاورزی و شرب مردم استان قرار گرفته است.

دكتر نجفي اجرای پروژه سدهاي لاستیکی، لاسک، ، دیورش، دیلمان، شفارود از جمله پروژه‌های استان دانست.و با بیان اینکه سد شفارود   تنها سدی است که در سال 92 موفق گردید از فاینانس چین بهره گیرد افزود : متأسفانه تعدادمحدودي از  رسانه‌ها با بزرگ نمایی برخی مسائل،به مشکلات دامن می‌زنند و به یاری خداوند مشکل در اجرای سد شفارود را حل خواهیم کرد و دولت مصمم است که این اتفاق صورت پذيرد و هزاران تن از مردم رضوانشهر، تالش و آستارا منتظر افتتاح این سد هستند.

وی با بیان اینکه بنده خود از حامیان جدی حفاظت محیط زیست هستم گفت : حل مشكلات  پسماند از جمله برنامه‌های مهم استان به شمار می‌رود.

استاندار گیلان فرهنگ سازی و آموزش را از جمله اقدامات مهم در بحث مدیریت پسماند دانست و افزود : باتوجه به اعتبارات محدود براي ايجاد کارخانجات زباله سوز بايد از سرمایه‌های بخش خصوصی داخلی و خارجی بهره گیریم.

وی توسعه استان را دغدغه مشترک همه مسئولین، رسانه‌ها و بخش های خبری و فرهنگی دانست و با بیان اینکه همه در تلاش هستیم تا مردم زندگی بهتری داشته باشند گفت: اگر در کنار هم نباشیم به توسعه و آبادانی دست نخواهیم یافت.

نماینده عالی دولت در گیلان در مجموع از عملکرد رسانه‌ای استان ابراز رضایت کرد و افزود : شما عزیزان همراهی خوبی در طی مدت حضور اینجانب در استان داشته‌اید و این فضای وحدت و یکپارچگی موجب گردید تا در بخش بهبود فضای کسب و کار شاهد کسب رتبه نخست توسط استان در سطح کشور باشیم.

دکتر نجفی گفت : سرمایه گذارانی که امروز وارد استان می‌شوند احساس آرامش می‌کنند و این آرامش را باید حفظ کنیم اگر چه هنوز به توفیقاتی که در حد انتظارات است دست نیافتیم اما راه آغاز شده و شما عزیزان باید کمک کنید و قطعاً همراهی شما در سازندگی گیلان بسیار تأثیر گذاراست.
   
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نيز در اين نشست با اشاره به طلیعه سی‌وششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: آن‌چه انقلاب اسلامی را در جهان فراگیر کرده، پیام انقلاب است و پیام بدون رسانه معنا ندارد.

فیروز فاضلی به ریشه دینی انقلاب اسلامی مبتنی بر رسانه اشاره کرد و افزود: قرآن معجزه پیامبر گرامی اسلام (ص) است.

وی یکی از ابزارهای رسانه‌ای را منبر خواند و بیان کرد: منبر به معنای جایگاه بلندی است که پیام آشکار از آن ساطع می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه در فرهنگ اسلامی و ایرانی همیشه با رسانه یک شهر و کشور را می‌شناسند، تصریح کرد: رسانه‌ها تاروپودی هستند که جهان نمادین ما را در بر می‌گیرند و در فرهنگ‌سازی به ما کمک می‌کنند.

فاضلی به بخش‌های متعدد رسانه اشاره کرد و گفت: تمام بخش‌های رسانه را می‌توان در چهار نقش فرهنگ‌سازی، پر کردن اوقات فراغت، آموزش از راه مستقیم و غیر مستقیم و اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی خلاصه کرد.

وی با اشاره به اینکه امام (ره) انقلاب اسلامی را انفجار نور خواند، یادآور شد: در طلیعه سی‌وششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اقدام‌های انجام شده قبل و پس از انقلاب قابل قیاس نیست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از وجود 35 هزار متر مربع فضای فرهنگی در استان خبر داد و اظهار کرد: فضای مذکور بدون در نظر گرفتن کتابخانه‌ها در استان است.

فاضلی با بیان اینکه دو فصل‌نامه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در گیلان منتشر می‌شد، تصریح کرد: اکنون 171 نشریه در استان منتشر می‌شود و گیلان پس از تهران و قم دارای رتبه نخست تعداد نشریه در کشور است.

وی به انتشار 483 عنوان کتاب از ابتدای سال جاری تاکنون در گیلان اشاره کرد و افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در مجموع 50 عنوان کتاب در استان منتشر شده بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به فعالیت 77 چاپخانه در استان، خاطرنشان کرد: تعداد 130 انتشاراتی در استان داریم ضمن اینکه 46 موسسه فرهنگی هنری در گیلان فعالیت می‌کنند.

فاضلی به فعالیت 16 پایگاه اطلاع‌رسانی دارای مجوز در استان اشاره کرد و گفت: مجوز هفت پایگاه خبری تحلیلی به‌زودی صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه شتاب در عرصه فرهنگی در دولت تدبیر و امید ایجاد شده است، تصریح کرد: شتاب در عرصه فرهنگی مانع تدبر نشده زیرا تدبر با شتاب کاری متفاوت است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان میانه‌روی و اعتدال را شرط اصلی فعالیت فرهنگی عنوان کرد و یادآور شد: با آنها که می‌خواهند در عرصه فرهنگی وارد شوند برخورد میانه داریم.

فاضلی با اشاره به برگزاری برنامه‌های مختلف همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی در گیلان، اظهار کرد: دهه فجر امسال پنج هزار فعالیت فرهنگی در استان اجرا می‌شود.

در اين مراسم همچنين  پوستر جشنواره استانی تیتر انقلاب با حضور 400 نفر خبرنگار از نقاط مختلف استان و روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی گیلان رونمایی شد.

 

 

 

 

 

 

خبرنگاران با ارسال تیتر خبرهای مربوط به انقلاب اسلامی از یکم تا 30 بهمن ماه جاری می‌توانند در جشنواره مذکور شرکت کنند.

 

نویسنده
خبرنگار آفتاب شمال
مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *