سیاسی 30 دی 1394 - 8 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان: تاکنون، تایید صلاحیت 40 درصد از داوطلبان انتخابات مجلس

 به گزارش آفتاب شمال به نقل از خبرگزاری صدا و سیما معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان گفت: در مرحله هیئت های نظارت، 40 درصد از داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی تأیید صلاحیت شده اند.

سیامک ره پیک در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: از 12 هزار نفر داوطلب این انتخابات حدود 26 درصد رد صلاحیت و صلاحیت 28 درصد نیز احراز نشده است.

وی گفت: گروهی نیز از انتخابات انصراف داده اند.

وی افزود: در دوره نهم مجلس شورای اسلامی، هیئت نظارت 46 درصد و در دوره هشتم 40 درصد صلاحیت داوطلبان را تأیید کرده بود.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان افزود: احتمال دارد در مرحله بعدی که شورای نگهبان صلاحیت داوطلبان را بررسی می کند حدود 10 تا 15 درصد به داوطلبان تأیید صلاحیت شده اضافه شوند.

ره پیک گفت: البته صلاحیت ها باید با قانون تطبیق داده شود.

وی افزود: بیش از 8700 نفر از کسانی که داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی شده اند برای نخستین بار است که در این انتخابات شرکت کرده اند.

ره پیک گفت: بیش از سه هزار نفر نیز سابقه شرکت در انتخابات مجلس را داشته اند.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان  با تأکید بر اینکه معیار شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات قانون است، افزود: اگر در قانون شرایطی برای احراز صلاحیت باشد شورای نگهبان به آن عمل می کند.

ره پیک با بیان اینکه در بندهای قانون برای بررسی صلاحیت ها چیزی به عنوان جناح سیاسی نیست و معیارهای قانونی ربطی به این بحث ها ندارد، گفت: بیشتر افرادی که احراز نشدن صلاحیت آنها مشخص شده است کسانی هستند که برای نخستین بار در انتخابات مجلس شورای اسلامی داوطلب شده اند و ممکن است در جناح بندی ها حضور نداشته باشند.

وی در زمینه رایزنی اشخاص با شورای نگهبان درباره صلاحیت ها گفت: رایزنی رسمی با شورای نگهبان درباره صلاحیت ها وجود نداشته البته ممکن است به طور طبیعی برخی افراد با برخی اعضای شورای نگهبان تماس هایی داشته باشند.

ره پیک افزود: اطلاعی از تشکیل گروهی برای رایزنی با شورای نگهبان در مجلس شورای اسلامی نداریم و رایزنی که در آن بنشینیم و تفاهم کنیم موضوعیت ندارد.

وی گفت: هیچ رایزنی نیز از طرف رئیس مجلس شورای اسلامی با شورای نگهبان وجود نداشته است.

ره پیک افزود: فرقی میان بررسی صلاحیت های نمایندگان مجلس شورای اسلامی با داوطلبان دیگر وجود ندارد و ممکن است نماینده ای از زمان تأیید صلاحیت گذشته اش تا کنون کاری انجام داده باشد که صلاحیت آن رد شده باشد.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان  گفت: ممکن است در دوره گذشته فردی رد صلاحیت شده باشد و با گزارش مراجع قضایی، امنیتی یا اتفاق افتادن محکومیت وی، آن داوطلب تأیید صلاحیت شود.

ره پیک افزود: بررسی صلاحیت داوطلبان بر اساس استعلام مراجع چهار گانه، تحقیقات و بررسی هیئت نظارت و با توجه به محتویات پرونده آن فرد است.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان درباره بررسی التزام عملی داوطلب به ولایت فقیه گفت: مبنای تشخیص برای تصمیم گیری مستندات پرونده داوطلب است و ممکن است دستگاهی گزارش داده باشد که داوطلب بر اساس اظهارات یا مکتوب یا گزارشی التزام عملی به ولایت فقیه ندارد.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان  افزود: برای شورای نگهبان سلایق معیار نیست و بر اساس قانون عمل می شود.

ره پیک درباره بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس خبرگان نیز گفت: آزمون کتبی مشخص شده و اکنون بررسی صلاحیت ها در اواخر کار آزمون شفاهی است.

وی افزود: تشخیص اینکه داوطلبی شرط علمی را برای نامزدی در انتخابات خبرگان داشته باشد یا نه بر عهده فقهای شورای نگهبان است و این شورا به کسانی که باید در آزمون کتبی و شفاهی اجتهاد شرکت می کردند اعلام کرده است.

ره پیک گفت: مبنا برای مشخص شدن شرط علمی داوطلبان خبرگان برای شورای نگهبان آزمون بوده است.

وی افزود: شورای نگهبان افزون بر صلاحیت علمی داوطلبان خبرگان، دیگر شرایط آنها را نیز بررسی می کند.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان گفت: قانون انتخابات اشکال هایی دارد که مسیر اصلاح آن، ارائه لایحه یا طرح است.

ره پیک افزود: شورای نگهبان می تواند اصلاح قانون انتخابات را توصیه کند و این کار را کرده است.

وی گفت: معمولاً دوستان مجلس در نزدیکی انتخابات بحث اصلاح قانون انتخابات را مطرح می کنند و اصلاحاتی را انجام می دهند که ممکن است کافی نباشد.

ره پیک افزود: بر اساس بند 30 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، افرادی که عضو تشکیلات غیرقانونی یا هواداران آنها باشند نمی توانند در این انتخابات شرکت کنند که اگر پیش از نام نویسی این افراد از نام نویسی آنها جلوگیری شود بحث رد صلاحیت آنها پیش نمی آید.

وی اشکال های قانون انتخابات را در زمینه ورود داوطلبان برای نام نویسی و مدت بررسی صلاحیت ها دانست.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان درباره اظهار وزیر کشور مبنی بر هماهنگی هیئت های اجرایی و نظارت گفت: نشست هایی برای هماهنگی برگزار شد اما بخشی از آنها ازجمله چگونگی احراز و عدم احراز صلاحیت داوطلبان، اجرایی نشد.

ره پیک افزود: در هیئت های اجرایی فقط 800 نفر از داوطلبان رد صلاحیت شدند که برای احراز صلاحیت بیشتر داوطلبانی که تأیید صلاحیت شده بودند سابقه ای وجود نداشت.

وی گفت: برای نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرایط داوطلبان باید احراز شود.

ره پیک درباره برگزاری انتخابات الکترونیکی نیز گفت: بحث فنی، خلأهای قانونی و مشکلات زمان اجرا ازجمله مسائل و موانع برگزاری انتخابات الکترونیکی است و تا کنون تصمیم نهایی درباره برگزاری این نوع انتخابات گرفته نشده است.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان  افزود: ممکن است انتخابات الکترونیکی در سطوحی که شرایط آن وجود دارد برگزار شود.

وی گفت: در چند روز آینده نتیجه نهایی درباره انتخابات الکترونیکی مشخص می شود.

نویسنده
خبرنگار آفتاب شمال
مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *