سیاسی 11 اردیبهشت 1396 - 7 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

روحانی: حقوق کارگران بیشتر از نرخ تورم است

به گزارش آفتاب شمال  به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، آقای روحانی در این مراسم که در مرقد بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و با حضور پرشور کارگران برگزار شد، بدترین ناامنی را ناامنی شغلی برشمرد و گفت: تمام تلاش ما رفاه و تامین آینده کارگران است و دولت شعار و سخن نبودیم بلکه دولت عمل و کردار بودیم.

وی با بیان اینکه میلاد پرچمدار عاشورا روز احترام به همه جانبازان و روز احترام به کار و کارگر است ، افزود: امروز در کنار حرم مطهر امام راحل و همراه با کارگران شجاع، غیور و سختکوش کشورمان، برای استمرار راه امام و عظمت بیشتر ایران و ایرانی با هم عهد و پیمان می بندیم که تلاش مضاعف کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه برای مدیریت فضای کار باید واقعیت های زندگی کارگران را شناخت، گفت: اگر امروز کسانی مدعی اند که کارگران مشکل ندارند، واقعیت زندگی کارگران را نمی دانند. متاسفانه سال ها در زمینه بهبود زندگی کارگران تلاش لازم انجام نشد. وقتی به هشت سال قبل از 92 نگاه می کنیم، می بینیم که در طول این هشت سال، فقط 76 هزار اشتغال خالص به وجود آمد.

آقای روحانی با بیان اینکه معنا و مفهوم ایجاد فقط 76 هزار شغل در طول هشت سال روشن است، اظهار داشت: وقتی می بینیم چراغ صدها و هزاران بنگاه تولیدی خاموش شده، برای ما روشن است که چه مشکلاتی برای قشر کارگران جامعه پیش آمده است. در برابر این وضعیت یا باید راه و مسیر شعار و وعده دادن را برگزینیم و مدام به مردم وعده و شعار بدهیم که فردا چنین و چنان خواهیم کرد، یا اینکه با دیدن واقعیت ها برای بهبود و پیشرفت پایدار زندگی مردم به ویژه کارگران، طراحی و برنامه ریزی کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: اولین کاری که در این کشور باید انجام شود آن است که فضای کسب و کار بهبود یابد و مطالبه برای به کار گرفتن کارگر افزایش یابد. وقتی آزادی برای کارگر و برای انتخاب شغل وجود ندارد، کارگر مجبور است کاری را با شرایط سخت و با حقوق کم بپذیرد. آزادی که از آن سخن می گوییم، اولین مرحله اش آزادی در انتخاب راه و مسیر و انتخاب نوع شغل متناسب با حقوق دریافتی و منصفانه بودن دستمزد با کاری است که کارگر انجام می دهد، و این حق اوست.

آقای روحانی ادامه داد: اولین بخش از آزادی که ما از آن سخن می گوییم، ایجاد فضای کار و شغل است تا کارگران امکان انتخاب داشته باشند. از شما کارگران عزیز می پرسم که آیا امروز در مقایسه با سال 91، کارگاه ها، بنگاه های اقتصادی و مزارع ما در مسیر گشایش و فعالیت بیشتر است یا در مسیر بسته شدن و بیکار شدن کارگران؟

رئیس جمهور گفت: در سال های 90 و 91 چند میلیون تن گندم از خارج وارد کردیم در حالی که در نتیجه تولید گندم سال 95 امسال می توانیم 3 میلیون تن گندم صادر کنیم. این آرزوی ملت ایران بود که روزی صادرکننده گندم باشد و امروز این آرزو در سایه دست های پینه بسته کشاورزان و کارگران ایرانی برآورده شده است.

وی خاطرنشان کرد: آیا امروز که ما گندم بیشتری از زمین زیر کشت کمتر برداشت کرده و نیازی به واردات گندم نداشته ایم، حتی ظرفیت صادرات سه میلیون تن گندم را هم داریم، نگاهمان به بیرون از مرزهای کشور است و یا در سال های 90 و 91 که برای تامین نان سفره مان نگاهمان به بیرون مرزها بود؟

رئیس‌ جمهور گفت: از شما کارگران عزیز که دستان شما بوسه گاه پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) است، سوال می‌کنم که آیا دیروز که پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد و با دستان شما کارگران و مهندسان در مسیر خودکفایی در تولید بنزین استاندارد قرار گرفتیم، افتخارانگیز است و یا زمانی که بنزین را از خارج وارد می‌کردیم.

آقای روحانی اضافه کرد: کسانی که شعار می‌دهند باید واقعیت‌های کشور را ببینند با اینکه قیمت نفت در دولت یازدهم نسبت به سال 91 به یک سوم و یک چهارم تقلیل یافت آیا افتخارانگیز نیست که امروز از واردکننده گازوئیل به صادرکننده گازوئیل تبدیل شده‌ایم؟

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه دولت یازدهم با عمل خود نشان داد شرایط بهتر نه با شعار بلکه با عقلانیت امکان پذیر است، تصریح کرد: اگر به دنبال قرار گرفتن در مسیر پیشرفت و عظمت هستیم، به جای شعار باید عمل‌کننده باشیم و دولت یازدهم در مسیر عمل و کار بوده و با کار خود به کارگران و کشاورزان در سراسر کشور نشان داد که شرایط بهتر برای مردم امکان‌پذیر است.

آقای روحانی افزود: شعار و وعده دادن، کار آسانی است در این دولت 2 میلیون شغل جدید برای جوانان و میان‌سالان ایجاد کردیم، اما غصه و رنج ما تمام نشده است، اگر امروز 2 میلیون شغل ایجاد شده است هنوز بیش از 3 میلیون نفر بیکار هستند و درد و رنج بیکاران باید خواب را از چشم ما برباید.

رئیس‌ جمهور خاطرنشان کرد: در سال گذشته 24 هزار بنگاه غیرفعال و نیمه فعال به حرکت درآمدند، البته هنوز ده‌ها هزار واحد تولیدی غیرفعال و راکد وجود دارد که باید برای آنها نیز چاره‌اندیشی شود.

آقای روحانی افزود: باید ضمن جذب سرمایه، به کارگران احترام گذاشت و حقوق آنان به اندازه مخارجشان اضافه شود.

رئیس‌ جمهور گفت: از شما کارگران عزیز سوال می‌کنم که آیا در دولت یازدهم سالی بوده که حقوق کارگران و کارمندان کمتر از میزان تورم افزایش یافته باشد؟ در سال‌های قبل با تورم 35 درصد، حقوق کارگران 15 درصد اضافه می‌شد و در تورم 25 درصد نیز تنها 12 درصد به حقوق کارگران اضافه می‌شد اما در این دولت نرخ تورم هر مقدار که بوده، حقوق کارگران بیشتر از آن اضافه شده است.

آقای روحانی خاطرنشان کرد: تلاش دولت در قدم اول، مهار کردن تورم بود و بدانید کسی که بیش از همه از تورم متضرر می‌شود، قشرهای پایین جامعه و حقوق‌بگیران ثابت هستند.

رئیس‌ جمهور افزود: از شما سوال می‌کنم در مرداد سال 92، تورم مواد خوراکی 51 درصد بود، اما در اسفند سال 95، این مقدار نسبت به 12 ماه قبل، 7 درصد بوده است. آیا در آن دولت تورم بالا، زندگی مردم، کارگران و کشاورزان را مستأصل نکرده بود؟

آقای روحانی تأکید کرد: آنهایی که امروز شعار می‌دهند چرا دیروز ساکت بودند و حرف نمی‌زدند و کسانی که امروز به فکر کارگران افتادند چرا دیروز سخنی از آنان نمی‌گفتند؟

رئیس‌ جمهور خاطر نشان کرد: امروز با اقدامات دولت یازدهم اینترنت به خانه‌های مردم متصل شده و بانوان خانه‌دار از داخل خانه با ابزارهای جدید مشغول اشتغال هستند و روستاییان نیز با استفاده از این فناوری گردشگران خارجی برای بازدید از خانه روستایی خود دعوت می‌کنند، آیا زندگی آنها نسبت به گذشته بهتر نشده است؟

آقای روحانی افزود: کسانی که می‌خواستند همه ابزار ارتباطی را حذف کنند، امروز باید پاسخگو باشند. دولت یازدهم بود که در برابر قدرت‌های بزرگ در کشور ایستادگی کرد و اجازه نداد ابزارها و فناوری‌های ارتباطی قطع شود.

رئیس‌ جمهور گفت: در سال 91 میزان رشد اقتصادی، منفی 6.8 بود، یعنی چرخ تولید حدود 7 درصد به عقب برگشته بود و سوال این است زمانی که تولید 7 درصد تنزل و کاهش یافته بود، زندگی مردم بهتر بود یا سال 95 که از رشد اقتصادی 8 درصد برخوردار بودیم؟

آقای روحانی گفت: از شما کارگران، سوال می‌کنم که آیا زمانی که 240 میلیون متر مکعب گاز از پارس جنوبی استفاده می‌کردیم، شرایط بهتر بود یا امسال که از 240 میلیون متر مکعب به 570 میلیون متر مکعب رسیده‌ایم.

رئیس‌ جمهور خاطرنشان کرد: در سال 90 کشور همسایه شمالی در زمستان گاز را قطع کرد و ناچار شدیم، آن را به 9 برابر قیمت خریداری کنیم تا خانه روستاییان سرد نباشد، اما در سالی که گذشت همان کشور دو مرتبه گاز را در زمستان به امید بالا بردن قیمت قطع کرد، اما اعتنایی به آن نکردیم و با تولید داخلی، نیاز مردم را تأمین کردیم و همان کشور بعد از 15 روز پشیمان شد و مجدداً گاز را وصل کرد و سوال این است که آیا عزت کشورمان در اینگونه اقدامات است یا با آن شرایط دیروز؟

آقای روحانی خطاب به کارگران تصریح کرد: همه تلاش و کوشش ما تأمین رفاه کارگران است و در همان روز ابتدا به وزیر کار تأکید کردم که باید کاری کند که حقوق کارگران و مستمری‌بگیران هر سال بالاتر از تورم سالانه باشد و در پایان سال اول این دولت به وزیر کار گفتم که به هر قیمت که شده باید برای خانواده‌هایی که دو معلول دارند، مسکن تهیه شود.

وی افزود: وزیر کار خبر دادند که برای همه خانواده های دارای دو معلول مسکن فراهم شده است. پس شکر خدا بجا آورده و از وزیر خواستم که از امروز به فکر مسکن برای کسانی باشد که یک معلول در خانه دارند.

رئیس‌ جمهور تأکید کرد: دولت یازدهم دولت کار و عمل بود و دولت گفتار نبودیم، بلکه دولت کردار بودیم و باید به فکر آینده‌ای بهتر برای کارگران کشورمان باشیم.

آقای روحانی خاطر نشان کرد: لایحه‌ای که در دولت قبل برای کار، تهیه شده بود بنا به گفته وزیر کار، مورد رضایت کارگران نیست، لذا دستور دادم مقدمات پس گرفتن آن فراهم شود و امروز به کارگران اعلام می‌کنم که این لایحه را از مجلس پس خواهیم گرفت.

رئیس‌ جمهور با تأکید بر اهتمام دولت به امنیت شغلی کارگران، تصریح کرد: زمانی که روحانی از امنیت سخن می‌گوید، اولین مقصود از آن امنیت شغلی است. بدترین ناامنی، ناامنی شغلی است و لذا باید تلاش کنیم تا زندگی کارگران در مسیر درست قرار گیرد.

آقای روحانی کارگران را افتخار اقتصاد و ملت ایران دانست و گفت: زمانی که محصول کار شما به دنیا صادر شود، بی‌تردید با عزت و لذت بیشتری کار خواهید کرد و امروز خواسته کارگران فقط حقوق نیست، بلکه می‌خواهند محصول کار، دست و مغز آنها در اختیار جهانیان قرار بگیرد و این دولت تلاش کرده است راه را برای صادرات آماده کند، چرا که کار و افتخار آن در سایه صادرات امکان‌پذیر است.

رئیس‌ جمهور افزود: امروز بسیاری از محصولات کشورمان به کشورهای شمالی، غربی و شرقی ایران صادر می‌شود و امروز بازار کشورهای شمالی آماده واردات گسترده محصولات ایرانی است به گونه ای که در داخل کشور برای این حجم از صادرات آمادگی نداریم.

آقای روحانی خطاب به کارگران با اشاره به اینکه 29 اردیبهشت روز امتحان بزرگ و سرنوشت‌سازی است، گفت: در این روز باید بین «وعده و شعار” و «تدبیر و عمل» انتخاب صورت بگیرد.

رئیس‌ جمهور خاطر نشان کرد: در خرداد سال 92 وعده دادیم و برای آبادتر، آزادتر و پیشرفته‌تر کردن کشور و برداشتن زنجیرهای تحریم و حصر، وارد عرصه شدیم و امروز باز هم می‌خواهیم با مردان و زنان تجدید پیمان کنیم.

آقای روحانی افزود: دولت فضا را برای بانوان کارگر فراهم کرد و بر دریافت حقوق مساوی بین زنان و مردان کارگر تأکید نمود و روز 29 اردیبهشت روز تصمیم ملت ایران برای سرنوشت ایران است. دوباره امید، دوباره ایران، دوباره اعتدال.

افتتاح 7 مرکز درمانی جدید تامین اجتماعی با حضور رئیس جمهور
7 مرکز درمانی جدید تامین اجتماعی همزمان با بزرگداشت “روز جهانی کارگر” در مراسمی با حضور رییس جمهور افتتاح شد.

همزمان با مراسم گرامیداشت روز جهانی کارگر و در حضور آقای روحانی، برای توسعه و بهبود وضعیت ارائه خدمات بیمه‌ای و درمانی به 42 میلیون افراد تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی، 7 مرکز درمانی در 7 استان کشور از طریق ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رسید.

این مراکز درمانی عبارتند از:

بیمارستان امیرکبیر اهواز (میلاد5):

این بیمارستان با مساحت 5235 متر مربع و زیربنای 9975 متر مربع در 3 طبقه، به بهره برداری رسیده است. این بیمارستان دارای بخش های بستری مردان، بستری زنان، کودکان، آی سی یو، سی سی یو، ان آی سی یو، اورژانس، بلوک زایمان و اتاق عمل، آزمایشگاه، رادیولوژی و درمانگاه های تخصصی و عمومی است. بودجه ساخت این بیمارستان بالغ بر 27 میلیارد تومان بوده است.

بیمارستان شهدای زاگرس ایلام(میلاد4):

این بیمارستان 7هزار مترمربع زیربنا دارد و در 4 طبقه احداث شده است. این بیمارستان دارای بخش های داخلی، جراحی مردان و زنان، کودکان، آی سی یو، زایشگاه، اورژانس، آزمایشگاه، رادیولوژی و درمانگاه است.

درمانگاه تخصصی تأمین اجتماعی شهریار سلماس:

درمانگاه سلماس با زیر بنای 3115 متر مربع به بهره برداری می رسد. این درمانگاه دارای بخش های اورژانس، تزریقات، داروخانه، پذیرش، آزمایشگاه، اتاق های بستری، مصدومین، گچ گیری، معاینه، احیاء، تریاژ و اتاق عمل است. برای احداث این مرکز درمانی80 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.

درمانگاه چمستان شهرستان نور:

این درمانگاه در زمینی به مساحت 3500 متر مربع و1800 متر مربع زیر بنا، در دو طبقه احداث شده است. این درمانگاه دارای امکانات پزشک عمومی، دندانپزشکی، مامایی، داروخانه، آزمایشگاه، تزریقات و پانسمان است. هزینه احداث این درمانگاه 90 میلیارد ریال است.

درمانگاه عمومی مریوان:

این درمانگاه در زمینی به مساحت 972 متر مربع و زیر بنای 1261 مترمربع، در طبقه3 احداث شده است. امکانات این درمانگاه شامل؛ پزشک عمومی، دندانپزشکی، مامایی، داروخانه و اورژانس است.

درمانگاه ایوانکی سمنان:

این درمانگاه با مساحت 910 مترمربع در دو طبقه احداث شده است. درمانگاه ایوانکی دارای امکانات عمومی سطح یک، پذیرش، داروخانه، مامایی cpr ، تزریقات و پانسمان است.

راه اندازی دستگاه های آنژیو گرافی و ام آر آی بیمارستان پیامبر اعظم کرمان( میلاد 2):

دستگاه های آنژیوگرافی و ام آر آی این بیمارستان که از نوع مدرن و پیشرفته هستند، به ترتیب با هزینه 4میلیارد و 500 میلیون تومان و 5 میلیارد و 600 میلیون تومان خریداری و نصب شده اند.

همچنین مرحله جدید طرح اعزام بازنشستگان تأمین اجتماعی به مشهد مقدس (طرح کرامت رضوی) نیز از امروز آغاز می‌شود.

سازمان تأمین اجتماعی از زمان استقرار دولت تدبیر و امید با اجرای طرح کرامت رضوی هر سال تعدادی از بازنشستگان را با رعایت اولویت بازنشستگانی که حقوق کمتری دریافت می کنند و افرادی را که تاکنون موفق به زیارت بارگاه نورانی امام هشتم (ع) نشده اند، به مشهد مقدس اعزام می کند.

در این زمینه طی سال گذشته 28 هزار نفر به این سفر معنوی مشرف شده اند و مطابق برنامه ریزی های انجام شده و افزایش ظرفیت‌ها، امسال نیز 40 هزار نفر دیگر از این عزیزان اعزام می شوند. اولین کاروان زیارتی مشهد مقدس نیز با حضور 150 نفر از بازنشستگان سازمان همزمان با روز کارگر به زیارت امام رضا(ع) رهسپار می شود.

نویسنده
خبرنگار آفتاب شمال
مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *