اجتماعی 27 شهریور 1402 - 9 ماه پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

دکتر آشوبی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبر ساعت۲۰ سیمای مرکز گیلان: تشریح اقدامات دانشگاه در راستای جوانی جمعیت و حمایت از خانواده

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری ساعت ۲۰ سیمای مرکز گیلان، اقدامات دانشگاه را در اجرای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده تشریح کرد.

به گزارش آفتاب شمال ؛ دکتر محمدتقی آشوبی- رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری ساعت ۲۰ سیمای مرکز گیلان(شبکه باران) با محوریت اجرای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده به تشریح اقدامات دانشگاه در این خصوص پرداخت.

دکتر آشوبی با اشاره به اینکه قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت دارای 73 ماده است که 43 ماده‌قانونی آن از تکالیف مستقیم و غیرمستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، گفت:
از این 43 ماده تکلیفی، 33 ماده‌ قانونی جزو وظایف تکلیفی دانشگاه‌های علوم پزشکی است.
وی با بیان اینکه بر اساس ماده 38 قانون جوانی جمعیت، آموزش و آگاه‌سازی زوجین پیش از ازدواج، بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است، تصریح کرد: در دانشگاه اقداماتی نظیر انجام مصاحبه تخصصی، تائید و جانمایی مربیان بهداشت و آموزش حقوق، اخلاق و احکام و روانشناسی از ابتدای ابلاغ قانون ‏توسط مقام معظم رهبری طبق دستورالعمل همکاری بین بخشی انجام شده است. همچنین انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین دستگاهی یک‌ساله با 70 نفر از مربیان بین دستگاهی در حال انجام است.
دکتر آشوبی، برگزاری کارگاه آموزشی دو روزه ‏ «سلامت جنسی زوجین ویژه مربیان بهداشت و سلامت جنسی « برای 49 نفر مربیان بهداشت و ‏سلامت جنسی»، آموزش‌های هنگام ازدواج و 15 نفر از کارشناسان جوانی جمعیت شهرستان‌های تابعه از دیگر اقدامات دانشگاه برشمرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه دانشگاه دارای 16 مرکز آموزش و مشاوره هنگام ازدواج در 17 شهرستان است، خاطر نشان کرد: تاکنون 320 جلسه آموزشی برای 15 هزار و 398 زوج با پوشش 94 درصدی برگزار شده است.

وی از شناسایی چهارهزار زوج نابارور در استان گیلان از ابتدای ابلاغ قانون جوانی جمعیت تاکنون خبر داد و افزود:. این زوج‌ها تحت پوشش سازمان‌های بیمه‌گر هستند. همه این افرادی که شناسایی می‌شوند به مراکز درمانی ارجاع می‌شوند؛ با توجه به سطح خدماتی که به مراجعان ارائه می‌شود، پیش‌بینی می‌کنیم که بین 10 تا 30 درصد از این اقدامات منتج به فرزند آوری شود.

دکتر آشوبی از راه اندازی یک مرکز فوق تخصصی ناباروری سطح سه فعال در مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س)، سه مرکز درمان ناباروری خصوصی در استان و همچنین دو مرکز تخصصی سطح دو درمان ناباروری در قطب های شرق و غرب استان گیلان خبر داد و افزود: اقداماتی نظیر تأمین یک دستگاه سونوگرافی در رشت، تأمین جذب حداقل دونیروی کارشناس در زمینهٔ جنین‌شناسی در آزمایشگاه و تأمین میز کار، دستگاه میکروسکوپ در مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) انجام شده است. همچنین تعهد خدمات خـاص ناباروری IVF، IUI، ICSI، FET ، خدمات جنین اهدایی و رحم اجاره‌ای فرد نابارور گیرنده بر اساس سطح مجوز مراکز درمان ناباروری و همچنین افزایش داروهای نازایی در تعهد از 15 قلم در سال 1400 به 63 قلم در سال جاری از دیگر اقداماتی است که دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حوزه درمان زوج‌های نابارور در بخش دارویی ارائه کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از فعالیت سه مرکز ناباروری خصوصی در استان خبر داد و یاد آور شد: هر سه مرکز درمانی ناباروری خصوصی با بیمه پایه عقد قرارداد دارند و به‌صورت صد درصدی، متعهد به جبران هزینه‌ها هستند. ضمنا هم‌اکنون 61 مطب پزشکی بر اساس قراردادی که با بیمه‌ها دارند، در حوزه جوانی جمعیت مشارکت فعالانه دارند.
وی با بیان اینکه دو پزشک متخصص طب سنتی در استان مشاوره‌های ناباروری به زوج‌ها ارائه می‌کنند، گفت: با توجه به استقبال زوج‌های نابارور از طب سنتی، این نوید را به هم استانی‌های عزیزمان می دهیم که به‌زودی کلینیک تخصصی طب سنتی درمان ناباروری در کلینیک شهدای سلامت رشت دایر خواهد شد.
دکتر آشوبی در خصوص تسهیلات دانشگاه برای کارکنان و دانشجویان در راستای جوانی جمعیت گفت: ۱۰۷ تن از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی گیلان از مرخصی زایمان با کلیه حقوق و مزایا استفاده کرده‌اند و همچنین تعداد 63 مادر باردار و شیرده شاغل در دانشگاه از نوبت‌کاری شب، معاف شدند.
همچنین تعدادی از دانشجویان از مزایایی همانند مرخصی تحصیلی یا کاهش نوبت‌کاری نوبت شب بهره‌مند شده‌اند.

وی بیان اینکه طبق ماده 49 قانون جوانی جمعیت، به ازای هر دو مادر حین زایمان طبیعی باید یک ماما حضورداشته باشد، اظهار کرد: تقریباً مطابق برنامه پزشک خانواده که جمعیت تحت پوشش به پزشک و مراقب سلامت (ماما) سپرده‌ شده، همه خدمات مراقبتی ازجمله آموزش‌های پیش از بارداری، مراقبت بارداری، مراقبت پس از زایمان، مراقبت از نوزاد و … به ماماها واگذارشده که خوشبختانه در تمامی مراکز تحت پوشش، این عزیزان حضور فعالانه دارند.
دکتر آشوبی، یکی از طرح‌های ضربتی نظام سلامت در کشور، را اجرای طرح نفس (نجات فرزندان سقط) عنوان کرد و افزود: در این طرح که با مشارکت بسیج جامعه پزشکی و خیرین بزرگوار انجام می‌شود، اقدامات حمایتی و مداخله ای توسط همکاران بهداشت و درمان در راستای حمایت از خانواده‌ها و مادران باردار انجام می‌شود. در این فرایند پیامدهای سقط‌جنین، آسیب‌های روحی و جسمی احتمالی به مادران و خانواده آموزش داده شده و اقناع مادران در نخستین مرتبه از مراقبت انجام می‌شود. خوشبختانه با استفاده از ظرفیت مردم و خیران تاکنون، حداقل 150 مادر از سقط‌جنین خودداری کرده و حاملگی آن‌ها ادامه داشته و خوشبختانه ده ها نوزاد نیز از این مادران پا به چرخه حیات گذاشته‌اند.

رئیس دانشگاه، عدم همراهی و غفلت بسیاری از دستگاه‌های موازی در اجرای قوانین تکلیفی جوانی جمعیت را یکی از بزرگ‌ترین موانع در این مهم برشمرد و افزود: اجرای صددرصدی تکالیف قانونی منوط به همراهی دستگاه‌های متولی و مشارکت‌کننده است. خوشبختانه در استان گیلان قرارگاه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده راه‌اندازی شده و نسبت به رفع موانع، برنامه‌ریزی می‌شود.
وی یکی از مشکلات استان گیلان در حوزه صیانت از جمعیت و ترویج فرهنگ زادآوری را مشکلات اقتصادی عنوان کرد و افزود: ما در استان گیلان طرحی را جهت افزایش جمعیت ارائه کردیم و آن برقراری حقوق با بیمه برای مادران صاحب فرزند به ازای تولد هر فرزند است؛ یعنی اگر مادری یک فرزند به دنیا بیاورد تا 5 سال از حقوق و بیمه برخوردار می‌شود، اگر دو فرزند داشته باشد تا 10 سال، اگر سه فرزند به دنیا بیاورد تا 15 سال و از تولد فرزند چهارم به بعد تا پایان عمر از حقوق و بیمه برخوردار می‌شود. این طرح در قرارگاه استانی جوانی جمعیت مطرح و همچنین به ستاد ملی نیز پیشنهادشده است.

نویسنده
خبرنگار آفتاب شمال
مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *